ԵԼՔ-ը Նիկոլ Փաշինյանին առաջադրեց ՀՀ վարչապետի թեկնածու
Ազգային ժողովի ԵԼՔ խմբակցությունը քիչ առաջ իր նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնում առաջադրեց Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը:
«ԵԼՔ խմբակցության նիստում Նիկոլ Փաշինյանին առաջադրեցինք ՀՀ վարչապետի թեկնածու»,- facebook-ի իր էջում գրել է ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Նշենք, որ վարչապետի ընտրության հարցը ԱԺ-ն քննարկելու է մայիսի 1-ի հատուկ նիստում: Հիշեցնենք, Փաշինյանին այսօր ԱԺ-ում հանդիպումներ ունի խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Նրա ընտրվելու համար անհրաժեշտ է 53 ձայն:
ՀՀԿ խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ վարչապետի թեկնածու չի առաջադրելու: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը նշել է, որ ՝ եթե խորհրդարանում ներկայացված մյուս 3 քաղաքական ուժերը մեկ թեկնածուով հանդես գան, Հանրապետական խմբակցությունը չի խոչընդոտի, որ մայիսի 1-ին Հայաստանն ունենա վարչապետ։
ԵԼՔ-ը հայտարարել է, որ մտադիր է առաջադրել Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը: ՀՅԴ-ն առաջարկել է բոլոր խմբակցություններին վարչապետի միասնական թեկնածու առաջադրել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ Ծառուկյան դաշինքը որոշել է սատարել «ժողովրդի թեկնածուին»:
Նշենք, որ ԱԺ-ում ՀՀԿ-ն ունի 58 մանդատ, Ծառուկյան դաշինքը՝ 31, ԵԼՔ՝ 9, ՀՅԴ-ն 7 մանդատ: Վարչապետի ընտրության համար անհրաժեշտ է 53 ձայն: