Բանկերն ու բիզնեսը ռիսկեր չեն տեսնում. վերաֆինասնավորման տոկոսադրույքը մնաց անփոփոխ
Երեկ ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը քննարկել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հարցը եւ թողել այն անփոփոխ՝ 6 տոկոս: Սա տոկոսադրույքին վերաբերող առաջին նիստն է Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո:
Փաստորեն, Հայաստանի ֆինանսական շուկայի վրա Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական արմատական փոփոխությունների այս փուլը չի ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որը կստիպեր ՀՀ կենտրոնական բանկին փոխել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, ինչը լրացուցիչ անգամ ապացուցում է, որ Հայաստանի ֆինանսական շուկան եւ բանկային համակարգը կլանել են այն ռիսկերը, որոնք կարող էին առաջանալ ներքաղաքական ճգնաժամի օրերին: Սա էլ իր հերթին ապացուցում է, որ բանկային համակարգն ու բիզնեսը նշանակալից ռիսկեր չեն տեսնում: ԿԲ խորհրդի որոշման մասին տարածված հաղորդագրության մեջ մի ուշագրավ հատված կա: «Խորհուրդը գնահատում է, որ ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունների ազդեցությունը ֆինանսական շուկայի վրա արդյունավետորեն չեզոքացվել է ԿԲ անկախության մանդատի ներքո կիրառված համարժեք գործիքակազմի շնորհիվ»:
Նկատենք նաեւ, որ անցած թեժ շաբաթների ընթացքում դրամի փոխարժեքը զարմանալիորեն կայուն է եղել: Արձանագրվել է աննշան տատանում, իսկ երեկ դրամը նույնիսկ արժեւորվել է 0.75 տոկոսով: