Աշոտ Բլեյանն ակնկալում է, որ նորանշանակ նախարարը կվերացնի քննությունները
Հայաստանի կրթության ոլորտը նոր փոփոխությունների շեմին է: Կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնը մայիսի 11-ից զբաղեցնում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Արայիկ Հարությունյանը, եւ սպասվում ու ակնկալվում է, որ անդրադարձը այս կամ այն խնդրին լինելու է արմատական: Հայտնի մանկավարժ, «Երեւանի «Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի» տնօրեն Աշոտ Բլեյանի հետ զրուցել ենք նոր նախարարի նշանակման առիթով: Արայիկ Հարությունյանից Աշոտ Բլեյանն ակնկալում է, որ ուղղակի կվերացվեն քննությունները՝ թե՛ դպրոցի ավարտական եւ թե՛ բուհի ընդունելության:
- Պարոն Բլեյան, ԿԳ նորանշանակ նախարարի առաջին որոշումներից մեկը եղավ այն, որ հետաձգվեցին ավարտական եւ միասնական քննությունները: Դա ճի՞շտ քայլ էր, ըստ Ձեզ, դրա կարիքը զգացվո՞ւմ էր:
- Հետեւո՞ւմ է ընթերցողը իմ՝ ashotbleyan.mskh.am բլոգում անընդհատ օրագրին։ Երեկվա իմ գրում՝ թվով 1376-րդում, ես առաջարկել էի նվաճել անգիրի դպրոցի բաստիլ քննությունները՝ դրանք վերացնելով, ոչ թե հետաձգելով... Խոսքը ե՛ւ ավարտական-պետական քննությունների մասին է 9-րդ եւ 12-րդ դասարաններում, ե՛ւ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների անիմաստ, բաց դռան թակոց հիշեցնող միասնական քննությունների մասին, որոնց նպատակը այդպես էլ հայտնի չդարձավ... Կարելի էր ձեւակերպել թեկուզ որպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նվեր ցուցարար պարմանիներին, որոնք քաղաքացիական քննություն բռնեցին բոլորիս աչքի առաջ հակաբռնի, սիրո եւ համերաշխության շարժման՝ փողոցներում եւ հրապարակներում։ Հարգելի նախարարը ինձնից լավ գիտի, այդ «քննական հանձնաժողովը» ղեկավարել է...
- Կրթության ոլորտում խնդիրները բազմաթիվ ու բազմատեսակ են: Նորանշանակ նախարարը, Ձեր կարծիքով, ի՞նչ առաջնահերթություններ պետք է ունենա, ինչի՞ց պետք է սկսել աշխատանքային գործունեությունը, որը հիմք կդառնա հետագա փոփոխությունների ճիշտ ընթացքի համար:
- Պետք է շարունակել նշածս առաջին քայլը՝ անցում կատարելով քննությունների-ստուգումների կենտրոններ դարձած, անունով հանրակրթական դպրոցներից դեպի անհատի հետաքրքրությունները բավարարող, բնույթով հանրակրթական ուսումնական կենտրոններ: Դպրոցների տնօրեններից-ուսուցիչներից առաջացող բողոքներն ուղղել ոչ թե նախարարություն-կառավարություն, այլ կրթական համայնքի ինքնակազմակերպում դարձնել: Ամեն համայնք կրթական՝ դպրոցի գործող խորհրդով-տնօրենով, ուսուցման բոլոր մասնակիցներով, թող հավաքվի-ավարտի-կարողանա օրակարգում հայտնված խնդիրները բաց լուծել: Նախարարությունն էլ իր ներկայացուցչով, ես էլ, որպես հասարակության ներկայացուցիչ, կմասնակցենք...
- Կրթության ոլորտում տեսնո՞ւմ եք որեւէ հաջողություն, որը ամեն կերպ պետք է պահպանել, փայփայել ու զարգացել:
- Փոփոխությունները եւ փոփոխությունների հնարավորությունը, ինչպես Վահե Հովհաննիսյանն է բնորոշում, դարձել են Հայաստանի նոր բրենդը։ Սա վերաբերում է նաեւ, նախ եւ առաջ կրթությանը։ Սա ամենամեծ ձեռքբերումն է, որ արձանագրել ենք որպես պետություն, մեր նոր կառավարությամբ, վարչապետով։ Վահեն նաեւ շարունակում է՝ հենց այս իրողություններն են տալիս առաջընթացի եւ զարգացման մեծ պոտենցիալ... նաեւ ցնցումների եւ կորուստների։ Հավաքական ընդունակության հարց է. ես գործել ու գործում եմ մի հավատամքով՝ չի կարելի չօգտվել այս հնարավորությունից ու չդրսեւորել հասարակություն-պետություն ստեղծելու մեր հավաքական տաղանդը։
Մենք վճռական ենք մեր հեղինակային կրթական ծրագիրը՝ նախադպրոցական, տարրական, հիմնական, բաց ցանցային կազմակերպումով մոտեցնել բնակչին Երեւանում եւ Երեւանից դուրս, կազմավորելով հեղինակային նախակրթարանների-դպրոց-պարտեզների-կրթահամալիրների ցանց՝ պահպանելով դրանց ինքնուրույնությունը: Մենք այսպիսի ուղերձով ենք շնորհավորել Արայիկ Հարությունյանին՝ արձանագրելով մեր ռազմավարական գործընկերությունը փոփոխությունների ճանապարհին։
«Այբ»-ը ձեւավորում է Արարատյան բակալավրիատի ծրագրով ավագ դպրոցների ցանց: Կան միջազգային բակալավրիատի ծրագիր իրականացնող հաստատություններ, ճիշտ է, թանկ վճարով, փոքրամասնության համար՝ «Քվանտ», Շիրակացի ճեմարան, Դիլիջանի միջազգային դպրոց: «Արեգնազան» կրթահամալիրն է հետեւողական ներկայացնում իր ծրագիրը: Մանկավարժական նորարարության խթանումը, հանրակրթության քաղաքական ազատագրումը մանկավարժական ներուժի իրացման ամենահասանելի ուղին է: Սրանց ավելացրեք ձեր իմացածը։ Մեծ հաջողություն եմ համարում առցանց ուսուցման, ինտերնետ-ուսուցչի գոյությունը, առանց սահմանների կրթությունը, ճամփորդությամբ ուսուցումը: Իշխանությունը բոլոր մակարդակներում պիտի կենտրոնանա հանրակրթության՝ բաց համայնքային դպրոցի բարեշինության վրա, Ստեղծական ու մոբիլ, կազդուրիչ-ակտիվ ուսուցման վրա: