Գումարները տրվում են անհասկանալի. նախարարը՝ բյուջեից ԶԼՄ-ներին տրվող գումարների մասին
2002 թվականից մշակույթի նախարարությունն աջ ու ձախ ֆինանսավորում է պետական եւ մասնավոր լրատվամիջոցներին: 2017 թվականին պատասխանելով մեր գրավոր հարցմանը՝ նախարարությունից տեղեկացրել էին, որ նախարարությունը ֆինանսավորել է ընդհանուր առմամբ 65 լրատվամիջոցի, որից երկուսը պետական է, մյուս 63՝ մասնավոր: Սակայն երկու պետական լրատվամիջոցին տրվող գումարը միասին մեկ ու կես անգամ շատ է 63 մասնավոր լրատվամիջոցին տրվող ընդհանուր գումարից:
Մշակույթի նախարարությունը պետական լրատվամիջոցներին հատկացնում է 73 միլիոն 65 հազար 300 դրամ, որից՝ 46,867 մլն դրամը ուղղված է «Հանրապետություն» ՓԲԸ-ի «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթին, իսկ 26,17 մլն-ը՝ «Հայաստանի Հանրապետություն-Ռեսպուբլիկա Արմենիա» ՓԲԸ-ին, որը ռուսալեզու «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» էլեկտրոնային թերթի հիմնադիրն է:
63 ոչ պետական լրատվամիջոցին բաժին է հասնում 49,77 մլն դրամ: Այս լրատվամիջոցներից 14-ը ազգային փոքրամասնությունների լեզվով լույս տեսնող թերթեր են, որոնց նշյալ գումարից բաժին է հասնում 11,77 մլն դրամ:
Մասնավոր լրատվամիջոցներին հատկացված գումարի 25 մլն 100 հազար դրամ նախարարությունը հատկացնում է մշակութային ոլորտը լուսաբանող թերթերին, էլեկտրոնային կայքերին եւ ամսագրերին, որոնց ընդհանուր թիվը 23-ն է:
Ազգային ժողովում «Հայկական ժամանակ»-ի լրագրողը նախարար Լիլիթ Մակունցից հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք շարունակվելու է այս բարեգործությունը:
«Այս 10 օրերի ընթացքում առաջին անգամ չէ, որ լսում եմ այս պնդումը եւ ոչ միայն լրատվական դաշտի, այլեւ այլ մշակութային գործիչների հետ կապված: Մասնավորապես, դրամական միջոցները տրամադրվում են անհասկանալի միջոցներով, հավասարության եւ մրցակցային դաշտի խնդիր կա: Այս ամենն անընդունելի է: Առաջիկա գործողությունների շարքում նպատակ ունենք թիրախավորել այդ խնդիրը»,- ասաց նախարարը:
Ի դեպ, «Հայկական ժամանակ»-ը նախարարություն գրավոր հարցում է ուղարկել՝ պարզելու համար, թե 2018 թվականին որ լրատվամիջոցներին է «բարեգործություն» տրվել եւ որքան: Խնդրել ենք նաեւ հստակեցնել՝ արդյո՞ք վերահսկվում է, թե՞ լրատվամիջոցներին տարվա գումարն արդյունավետ ծախսվու՞մ է, թե՞ ոչ: