Թոշակի անցած ոստիկաններին ինչո՞ւ այս տարի դեղորայք չեն տվել. պարզաբանում ոստիկանությունից
Այսօր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունն ահազանգ է ստացել ՀՀ ոստիկանության նախկին սպա` փոխգնդապետ Մելսիկ Ավետիսյանից: Ավետիսյանն այժմ թոշակի է անցել, նա մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ամեն տարի ոստիկանության պոլիկլինիկան թոշակի անցած 320 նախկին ոստիկանի տրամադրում է անհրաժեշտ դեղորայք, բայց այս տարի չեն ստացել: Նրանց հարցին, թե ինչո՞ւ չկա դեղորայք, պոլիկլինիկան պատասխանել է, որ դեղորայք չեն ստացել:
Թոշակառու փոխգնդապետը նշեց, որ առողջական խնդիրներ ունի, իսկ դեղորայք չկա: Հարցի հետ կապված պարզաբանում ստացանք ՀՀ ոստիկանության ԶԼՄ-ների հետ կապի բաժնի պետ Էդգար Ջանոյանից: «Որոշ տեխնիկական խնդիրների պատճառով դեղերի մատակարարումը ձգձգվում է, ինչի համար ներողամտություն ենք հայցում մեր վետերաններից` հույսով, որ խնդիրը շատ արագ լուծում կստանա: Խնդիրը հետեւյալն է` քանի որ ոստիկանության կողմից ձեռք բերվող դեղերի անվանումները մոտ 300 հարյուր են, ուստի 300 հարյուր անվանումը մեկ մրցույթով իրականացնելն անհնարին է: Այդ իսկ պատճառով իրականցվում է հերթական 5 մրցույթի միջոցով: Այդ ընթացքում ֆինանսների նախարարության կողմից դեղորայքի կոդերը (CPZ) փոփոխվել են, որը իր հերթին երկարաձգել է մրցույթի հայտարարումը: Ներկայումս գործընթացը գտնվում է պայմանագրերի կնքման փուլում, սա է ամբողջ խնդիրը»:
Մեր ճշտող հարցին՝ այսինքն, դեղորայքը պետք է լինի, բայց որոշ ժամանակ ա՞նց, Ջանոյանը պատասխանեց, որ կլինի, տեխնիկական խնդիրների պատճառով է ձգձգվում:
Հարցին, իսկ եթե մարդկանց հիվանդությունն այնպիսին է, որ դեղորայքի կարիք կա եւ շտապ պետք է լրացնել, ի՞նչ պետք է անեն այդ մարդիկ, Ջանոյանն ասաց, որ այս պահին չի կարող պատասխանել այդ հարցին: