Ասում են՝ գնացեք, բայց ու՞ր գնանք. Սարի թաղում մարդկանց տները փլվում են (տեսանյութ)՝
Երեւան քաղաքի Սարի թաղի բնակիչների մեծ մասն այսօր ապրում է վթարային եւ անբարեկարգ տներում: Գարնան ձնհալից եկող ջրերի եւ առատ անձրեւաջրերի պատճառով տարեցտարի կուտակված խոնավությունն իր սեւ գործն արել է՝ շատերին թողնելով անօթեւան մնալու եզրին:
Սարի թաղցիներն ասում են, որ այսօր այդ վիճակում են, հատկապես այն փողոցների տները, որոնք թեքության վրա չեն: Նրանց թվում է նաեւ Սարի թաղի 18 փողոցը եւ առավել վտանգավոր է 42 հասցեում գտնվող Հայրապետյանների երկհարկանի տունը: Վերջիններիս 8 հոգանոց բազմանդամ ընտանիքն արդեն 25 տարի է՝ ապրում է սարսափի մեջ, ամեն պահի փլման վախը սրտում:
Հայրապետյանները մեծից փոքր քնում ու արթնանում են այն մտքով, որ ուր որ է առաստաղից մի բան կթափվի, պատը դեպի ներս կփլվի, կամ ամեն անգամվա նման խոնավությունից ուռած դրսի դուռը չի բացվի եւ կմնան ներսում: Ասում են՝ բազմիցս նման դեպքեր են եղել, արդեն սովորել են, հարեւաններն էլ գիտեն՝ գալիս օգնության են հասնում: Հայրապետյանները 2012 թվականին դիմել են «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն»: Տունը նայելուց հետո գնահատել են չորրորդ աստիճանի վթարային:
Դիմել են եւ՛ քաղաքապետարան, եւ՛ թաղապետարան, սակայն միշտ նույն պատասխանն են ստացել. «Ֆոնդ չկա, ֆոնդ լինելու դեպքում հարցին անհապաղ ուշադրություն կդարձվի»: «Գալիս նայում են, իրենք էլ են զարմանում, թե ինչպես ենք այստեղ ապրում, առաջարկում են գնանք այստեղից, բայց ու՞ր գնանք, ինչպես ապրենք: Առանց այն էլ դժվար ենք ապրում, վարձով չենք կարող բնակվել»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Հայրապետյանների հարսը՝ Անին:
Անի Հայրապետյանի խոսքով՝ տան անդամներից միայն սկեսուրն ու ամուսնու եղբայրն են աշխատում: Տան տատիկն էլ 34 հազար դրամ թոշակ է ստանում, սակայն հիվանդ է՝ շաքարային դիաբետ, ճնշում. ստացած գումարն անգամ դեղորայքին չի բավարարում: Անին ունի երեք անչափահաս երեխա: Բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ երեխաները քնից վեր են թռել՝ սենյակներից մեկի առաստաղի կամ պատերի փլուզումից:
Լուսանկարում՝ Անի Հայրապետյանը
«Քնած ենք եղել՝ ներսի պատն է փլվել: Մի անգամ էլ իրենց սենյակինը փլվեց, երեխեքս լացելով եկան, մա՜մա էս ինչա կատարվում, քնաթաթախ եկել, տեսել ենք՝ փլվել է, վախեցած դուրս ենք եկել տնից: Ամեն անգամ տնից վախենալով, դուրս ենք գալիս մինչեւ հասկանում ենք, թե ինչ է փլվում»,- պատմեց Հայրապետյանների հարսը:
Վթարային տունը վերջին անգամ 25 տարի առաջ են վերանորոգել: Գումար չունեն, ասում են՝ գումար ունենալու դեպքում անգամ իմաստ չունի: Սպասում են, որ որոշ ժամանակ կանցնի, կկարողանան մի քանի բան վերանորոգել, բայց ժամանակի հետ տան ճաքերը մեծանում են, իսկ ձմռանը տաքացնելն ուղղակի անհնարին է դառնում:
«Ձմռանը տունը տաքացնում ենք գազի վառարանի միջոցով, իսկ ավելի ցուրտ ժամանակ փայտի վառարանն ենք օգտագործում»: Հայրապետյանների տան մեջ հնարավոր չեղավ գտնել մի անկյուն, որտեղ կամ առաստաղը թափված չլիներ, կամ դեպի դուրս նկատելի մեծ անցք բացված չլիներ: Տան ամենաավագը՝ 74-ամյա Կարինե տատիկը, պատմում է, որ 1961 թվականից իր ջանքերով եւ համատեղ աջակցությամբ է տան պատերը շարվել, մեծ ցավ է ապրում՝ տեսնելով, թե ինչպես է փլվում այն այսօր:
74-ամյա տատիկը
«17 տարեկանից հարս եմ եկել, թե ի՜նչ տանջանք եմ տարել այս տան վրա՝ նկարագրել հնարավոր չէ: Ընտանիքով ենք տունը կառուցել: Անձրեւաջրերը գալիս լցվում են տան տակը, ամբողջը ջուր է: Բաղնիքն ու զուգարանն էլ դրսի պատից բացվել է, մի անշնորհք բան անեն կողքը սաղ կլսվի»,- ասաց 74-ամյա տատիկը:
Հայրապետյանների զուգարանը
Հ.Գ. Մինչ մենք տեսանկարահանում էինք Հայրապետյանների տունը, այդ ընթացքում հարեւաններից շատերը դիմեցին մեզ նույն խնդրով՝ առաջարկելով գնալ եւ իրենց բնակարաններն էլ տեսնել: Նրանք վստահեցնում էին, որ իրենց տներն էլ պակաս անբարեկարգ եւ վթարային վիճակում չեն՝ անձրեւաջրերի եւ անտերության պատճառով: