Չքննարկված փոփոխություններ՝ հարկային օրենսդրությունում
Անցած շաբաթ կառավարությունը իր նիստում հավանության արժանացրեց ՀՀ հարկային օրենսգրքում եւ մի քանի այլ օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը: Փաթեթը սահմանված կարգով պետք է ներկայացվի Ազգային ժողով:
Այն, որ անցած տարի ընդունված Հարկային օրենսգիրքը, մեղմ ասած, կատարյալ չէ եւ այն պետք է էական փոփոխությունների ենթարկվի, թերեւս կասկած չի հարուցում: Նույնիսկ քննարկվում է սկզբունքորեն նոր օրենսգիրք մշակելու տարբերակը: Բայց առաջարկվող փոփոխությունների մեջ կան կետեր, որոնց նպատակահարմարությունը որոշակի տարակուսանք է առաջացնում:
Խոսքը, մասնավորապես, ռեստորանային բիզնեսի եւ ՓՄՁ-ների վրա ազդող մի քանի դրույթների մասին է: Մանրամասների մեջ շատ չխորանալով՝ ընդամենը նշենք, որ հանրային սննդի ոլորտում առաջարկվող փոփոխությունները այդ ոլորտի համար ստեղծում են չպատճառաբանված բարդություններ: Այսպես, եթե օրինակ ռեստորանում կամ սրճարանում, ասենք, հուշանվերներ են վաճառվում, ապա դրանց վաճառքից տվյալ օբյեկտը պետք է վճարի շրջանառության 20 տոկոսը: Մեկ այլ փոփոխությամբ էլ առաջարկվում է «փոքր» տնտեսվարողի մոտ չգրանցված աշխատողի հայտնաբերման դեպքում տուգանքների չափը գրեթե եռապատկվում է՝ դառնում 300 հազար դրամ: Դա այնքան է, որքան «խոշոր» բիզնեսի մոտ հայտնաբերված չգրանցված աշխատողի համար նախատեսված տուգանքը: Եթե «խոշոր» բիզնեսը կարող է «մարսել» այդ տուգանքը, ապա «փոքրին» դա կարող է հանգեցնել սնանկացման:
Այս մասին բարձրաձայնում են ՓՄՁ-ների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպությունները, սակայն իրենց տեսակետը ոչ մի կերպ չեն կարողանում հասցնել կառավարությանը: Ակնհայտ է, որ հրատապ լուծումներ պահանջող հարցերի վրա կառավարության գերկենտրոնացվածությունը եւ զբաղվածությունը առայժմ թույլ չի տալիս նմանատիպ նուրբ հարցերի շուրջ մասնագիտական քննարկումներ անցկացնել եւ ընդունելի լուծումներ գտնել: Սակայն ժամանակը գնում է, եւ այսօր օրենքներում իրականացված փոփոխությունները վաղը մտնելու են ուժի մեջ եւ շոշափելու են բիզնեսի, հատկապես ՓՄՁ-ների շահերը: Դրանք կարող են ոչ միայն ունենալ հարկային հետեւանքներ, այլ նաեւ արգելակել փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացումը: