Լիդիան Արմենիան դիմել է ոստիկանություն, քրեական գործ է հարուցվել. Լիդիան Արմենիայի տնօրեն
Սոցցանցերում քիչ առաջ տեղեկություն տարածվեց, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը իր աշխատողներին հավաքում է, որպեսզի փակեն միջպետական ավտոճանապարհը՝ պահանջելով թույլ տալ շարունակել իրենց շինարարական աշխատանքները։ Նշվում է նաեւ, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը դատի է տվել ակտիվիստներին, ովքեր արդեն մի քանի օր է փակել են դեպի հանք տանող ճանապարհը:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանը մեզ հետ զրույցում որոշակի մանրամասներ ներկայացրեց:
- Պարոն Ալոյան, ճի՞շտ է, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերության աշխատակիցները փակել են միջպետական ավտոճանապարհը` պահանջելով թույլ տալ շարունակել իրենց շինարարական աշխատանքները:
- «Լիդիան Արմենիա»-ի աշխատակիցները ճանապարհ չեն փակել, հանքի տարածքի մոտ ճանապարհ է փակվել բողոքավորների կողմից`հիմնական մայրուղում: Ես հիմա ճշտում եմ, թե պատճառը որն է, որ փակվել է հիմնական մայրուղին, որովհետեւ մինչեւ հիմա փակվել են ճանապարհները դեպի ծրագիր, այսինքն՝ դեպի Ամուլսար, իսկ այս պահին արդեն փակվել է հիմնական մայրուղին:
- Ճի՞շտ է, որ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը պատրաստվում է դատի տալ ճանապարհ փակած ակտիվիստներին, որոնց պատճառով արդեն քանի օր ընկերության աշխատանքը կասեցված է:
- «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը դիմել է ոստիկանություն եւ քրեական գործ է հարուցվել հրահրողների նկատմամբ, ովքեր իրականացնում են, կամ ոգեւորում են բնակիչներին՝ դուրս գալ եւ ճանապարհ փակել: Մնացածը չեմ կարող ասել, քանի որ նամակը ուղարկվել է ոստիկանություն, բայց համապատասխան ինֆորմացիա հաջորդ քայլի մասին չունեմ, թե ոստիկանությունը ինչ միջոցներ է ձեռնարկել:
- Այսինքն, ոչ թե տեղանքի բնակիչներն են բողոքում, այլ հրահրվո՞ւմ է:
- Այո, հրահրած է:
- Իսկ եթե այնտեղ կան մարդիկ, ովքեր մտածում են Ջերմուկի էկոլոգիական մաքրության մասի՞ն:
- Մենք աշխատում ենք 12 տարի եւ ոչ մի բնապահպանական կազմակերպություն մեզ հետ միառժամանակ չի իրականացրել ուսումնասիրություններ, այս պահին այսքանը կարող եմ ասել: