Վարչապետը Ջերմուկում է. գալուն պես նրան շրջապատեցին Ամուլսարի հանքի դեմ պայքարողները
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վայոց Ձորի մարզում է՝ Ջերմուկում: Նա այնտեղ է՝ Ամուլսարի խնդրին տեղում ծանոթանալու համար:
Նիկոլ Փաշինյանին դիմավորեցին աղ ու հացով, ողջույններով, այնուհետ նրան շրջապատեցին բնապահպան-ակտիվիստները: Նրանք խոսեցին Ամուլսարի խնդրի մասին, առաջարկեցին վարչապետին ուղեկցել քաղաքի բարձր կետերից մեկը՝ վերեւից հետեւելու տարածքին ու շինարարությանը:
Վարչապետը խնդրեց քայլել, ընթացքում զրուցել շահագրգիռ բոլոր անդամների հետ, սակայն քայլ անելուն պես նրան շրջապատեցին մի խումբ ջերմուկցի երեխաները, որոնք միաձայն երգում էին «Դուխով» երգը:
Երգի ավարտից հետո Ն. Փաշինյանը կրկին հորդորեց մոտենալ խնդրահարույց տարածքին, բնապահպանները նշեցին, որ իրենք բոլորը, ովքեր պայքարել են հանքի դեմ, այդտեղ են՝ իրեն տեսնելու, հանդիպելու համար, մի փոքր վերեւում նաեւ «Լիդիան»-ի աշխատակիցներն էին: Փակ է հանք տանող ճանապարհներից մեկը, բնապահպանների փոխանցմամբ՝ 4 ճանապարհներից մեկն է փակ, իսկ հանքին հասնելու համար պետք է գնալ ավտոմեքենաներով:
Նիկոլ Փաշինյանը հորդորեց փոքր-ինչ սպասել՝ մինչ կավարտվի հանդիպման էմոցիոնալ մասը, այնուհետ կանցնեն գործնական մասին: Ն. փաշինյանի վստահեցմամբ, կլինի եռակողմ հանդիպում՝ «Լիդիան»-ի ներկայացուցիչների, իր եւ բնապահպանների միջեւ, ինքը կինի նաեւ հանքում:
Իսկ քիչ վերեւում դարձյալ բողոքի ցույց էր՝ ի պատասխան բնապահպան-ակտիվիստների ցույցերի՝ «Լիդիան»-ի աշխատակիցների մասնակցությամբ: