Հայաստանից տպավորություններս հիանալի են. Մալթայի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի հաղթող
Մալթայի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր Աննա Ուլաիեւան ուրախ է Հայաստան այցելելու համար։ Աննան Երեւանում հանդես է գալիս առաջին անգամ «Արմենիա» երկրորդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում։
«Որպես մալթյան միջազգային մրցույթի հաղթող հրավեր ստացա ելույթ ունենալ Երեւանում, այսպիսով առաջին անգամ լսեցի «Արմենիա» փառատոնի մասին։ Հայաստանից տպավորություններս հիանալի են։ Այստեղ առաջին անգամ եմ։ Հասցրել եմ լինել Հայաստանի հարավային մասում, պետք է ասեմ, որ ինձ ցնցել են հայկական եկեղեցիները»,- ասում է Ուլաիեւան։
Դաշնակահարուհին Մալթայում արդեն համագործակցել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Այնտեղ նրանք միասին կատարել են Ռախմանինովի ստեղծագործություններից։ «Շատ դրական տպավորություններ ունեմ։ Նվագախմբի բոլոր երաժիշտները խոսում են ռուսերեն, այնտեղ՝ Մալթայում նույնպես ես որոշակի աջակցություն էի զգում կոլեկտիվի երաժիշտներից»,- ասում է դաշնակահարուհին։
Աննա Ուլաիեւան ընդգծում է, որ ուրախ էր մասնակցել Մալթայի դաշնակահարների միջազգային մրցույթին։ Նա խոստովանում է, որ ցանկացած ելույթ իր համար շատ հուզումնալից է։ «Մրցույթներին ես բեմ եմ բարձրանում նվագելու՝ պատմելու ինչ-որ պատմություններ, ներկայացնելու իմ վերաբերմունքն այն երաժշտությանը, որ կատարում եմ։ Եվ առանց սիրո այդ երաժշտության նկատմամբ անհնար է։ Այնպիսի տպավորություն է, թե ես ոչ թե մրցույթի մասնակից եմ, այլ նվագում եմ իմ գործընկերների համար»,- նշում է Ուլաիեւան։
Ի դեպ, Աննայի ընտանիքում չկան պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ։ «Ծնողներս ինժեներներ են։ Հայրս սիրողական մակարդակով կիթառ է նվագում, մայրս թեեւ տեխնիկական կրթություն ունի, բայց աշխատում էր երաժշտական դպրոցում։ Տանը դաշնամուր ունեինք։ Ի սկզբանե ջութակ էի նվագում, 7 տարի ջութակ եմ նվագել, զուգահեռ՝ դաշնամուր։ Բայց երբ եկավ ընտրելու ժամանակը, ընտրությունը կանգ առավ դաշնամուրի վրա»,- պատմում է Աննա Ուլաիեւան։
Դաշնակահարուհին նկատում է, որ կան շատ հետաքրքիր ժամանակակից կոմպոզիտորներ, բայց, այնուամենայնիվ, իրեն հոգեհարազատ են դասական հեղինակները։ Ինչ վերաբերում է հայ կոմպոզիտորներին, ապա Ուլաիեւան ծանոթ է Խաչատրյանի եւ Բաբաջանյանի արվեստին. «Ցավոք, նրանցից քիչ գործեր եմ կատարել, բայց պետք է ասեմ, որ նրանց երաժշտությունը խորագույն բովանդակություն ունի»։
Մալթայի մրցույթի հաղթողը նկատում է, որ նախկինում բոլորովին էլ կարեւոր չէր, թե երաժիշտն ինչպես է հագնված բեմում։ Կարեւոր էր, թե ինչ է նա անում, ինչպես է մեկնաբանում երաժշտությունը։ Այսօր ամեն ինչ այլ է։ «Հիմա երեւի թե մշակվել են որոշակի չափանիշներ՝ կազմվածք, գեղեցիկ, ներկայանալի դեմք, շքեղ զգեստ։ Տղամարդկանց դա ավելի քիչ է առնչվում։ Բայց ինձ թվում է, թե ամեն դեպքում ինչպես էլ փաթեթավորվես, այն, ինչ բնական ու իրական է կունենա իր արձագանքը, իսկ այն, ինչ իրական չէ, վաղ թե ուշ կմարի»,- ասում է դաշնակահարուհին։
Հիշեցնենք, որ դասական երաժշտության «Արմենիա» միջազգային փառատոնը Երեւանում անցկացվում է հուլիսի 2-6-ը։ Հինգ օրերի ընթացքում «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ելույթ են ունեցել մեծանուն երաժիշտներ տարբեր երկրներից։ Փառատոնի ընթացքում ներկայացվել են հայ, ռուս եւ եվրոպացի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։
«Արմենիա» փառատոնը կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը եւ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։