«Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբը կողմ է, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ ընտրվի ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը: Այս մասին ակումբը հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ: Ղեկավարությունը վստահ է, որ ԱԱԾ տնօրենի՝ ՀՖՖ նախագահ դառնալու դեպքում հայկական ֆուտբոլում դրական փոփոխություններ կլինեն:
«Հարգելի՛ երկրպագուներ, ուրախությամբ պետք է նշենք, որ «Շիրակը» վերադառնում է Հայաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնություն, քանի որ մեր պահանջն այսօր կատարվեց: Համոզված ենք, որ Արթուր Վանեցյանը սեպտեմբերի 11-ին ՀՖՖ ժողովի ժամանակ, կդառնա ֆեդերացիայի նախագահ, եւ արդեն նոր ֆեդերացիան զերծ կմնա աշխատասենյակներում չեմպիոններ ընտրելուց։
Ցավոք, այդ ժողովի ժամանակ մենք առաջադրելու եւ քվեարկելու իրավունք չունենք, քանի որ հունիսի 30-ին կայացած ապօրինի ժողովի ժամանակ մեզ զրկեցին անդամակցությունից: Այնուամենայնիվ մենք աջակցելու ենք պարոն Վանեցյանին եւ պատրաստ ենք միասին կերտել ֆուտբոլային նոր պատմություն: Դե ուրեմն բոլորս միասին դեպի նոր հաղթանակներ... Մի քաղաք, մի ակումբ, մի զարկերակ... Առաջ «Շիրակ»....»,- նշված է ակումբի հայտարարության մեջ:
2017-18 մրցաշրջանի վերջում «Շիրակը» խիստ պատժի էր ենթարկվել ֆեդերացիայի կողմից: Մայիսի 5-ին ՀՖՖ-ն հայտարարել էր, որ փաստեր են հայտնաբերվել, որ ակումբի մարզիչ, մարզական տնօրեն Արարատ Հարությունյանը փորձել է «Բանանցի» ֆուտբոլիստ Էդվարդ Կպոդոյին համոզել գումարի դիմաց այնպես անել, որ ՀՀ Բարձրագույն խմբի առաջնության 27-րդ տուրում իր թիմը պարտվի «Շիրակին»: ՀՖՖ-ն Հարությունյանին ցմահ զրկել էր ֆուտբոլային գործունեություն ծավալելու իրավունքից, ակումբի՝ Բարձրագույն խմբի առաջնությունում վաստական միավորները կրճատել էր 6-ով:
«Շիրակը» համաձայն չէր ակումբի նկատմամբ կիրառված պատժի հետ եւ դուրս էր եկել առաջնությունից: Հետո, սակայն, ինչպես նշում է ՀՖՖ-ն դիմել էր խնդրելով թույլ տալ մասնակցել 2018-19 մրցաշրջանի առաջնությանը: Հուլիսի 17-ին կայացած ՀՖՖ-ն նիստում դրական որոշում էր կայացվել, սակայն «Շիրակը» հայտարարել էր, որ կվերադառնա, միայն եթե ՀՖՖ նախագահը եւ աշխատակազմը հրաժարական տան։