ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ սպանված ոստիկանների հարազատները չեն ուզում հանդիպել Սասնա ծռերին
ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին սպանված երեք ոստիկանների՝ Արթուր Վանոյանի, Յուրի Տեփանոսյանի եւ Գագիկ Մկրտչյանի հարազատները չեն ցանկանում հանդիպել «Սասնա ծռերի» անդամներին: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան ասացին ոստիկանների հարազատները՝ անդրադառնալով Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ Վարուժան Ավետիսյանի՝ երեկ հրավիրած ասուլիսի ժամանակ հնչեցրած այն մտքին, որ իրենք պատրաստ են հանդիպել զոհերի հարազատների հետ, եթե վերջիններս ցանկություն ունենան:
ՊՊԾ գնդի գրավման ժամանակ հրազենային ծանր վնասվածքներ ստացած եւ մի քանի օր հետո հիվանդանոցում մահացած ՊՊԾ գնդի հերթապահ ծառայության հերթապահի օգնական Գագիկ Մկրտչյանի մայրը՝ տիկին Անահիտը, վրդովված է Հիմնադիր խորհրդարանի անդամների ասուլիսից. «Անհարմար չեն զգու՞մ: Ես անընդհատ ասում եմ, որ էս դաշտը մոլախոտերից պետք է մաքրվի, որպեսզի բույսերն աճեն, իսկ նրանք նորից մոլախոտեր են ուզում մտցնեն, կուսակցություն կազմեն: Դա ճիշտ է՞: Դահիճների կուսակցություն գոյություն ունի՞: Ես շատ վրդովված եմ, ամբողջ գիշեր չեմ քնել՝ նայելով էդ ասուլիսը»,- մեր զրույցում հայտարարեց տիկին Անահիտը:
Մեր հարցին՝ թե ինքը եւ Գագիկ Մկրտչյանի կինը չե՞ն ուզում հանդիպել ու խոսել «Սասնա ծռերի» հետ, տիկին Անահիտը պատասխանեց, որ իրենք ոչ մի դեպքում նման ցանկություն չունեն. «Եւ եթե ոչ մի դատական պատիժ չքննարկեն, ես պատրաստ եմ անգամ եվրոդատարան բողոքել, մինչեւ կյանքիս վերջը: Նրանք պիտի պատժվեն: Ի՞նչ կուսակցություն: Իմ անմեղ երեխուն հանկարծակի մտնեն ու կրակեն, ինչի՞ համար: Իրենք արեւերես ապրեն, իմ երեխեն գնա կորի իրենց ձեռքով, անիմաստ մահո՞վ: Հիվանդ չէր, ուժեղ տղա, լավ, բարեխիղճ ծառայում էր իր հայրենիքին: Ինչի՞ համար պիտի հանդիպենք: Ոչ մի դեպքում: Նրանք նույնիսկ պիտի անհարմար զգան, որ նման բան են մտածում: Համաձայն չեմ, ես բողոքելու եմ մինչեւ վերջ»:
Տիկին Անահիտը անդրադարձավ նաեւ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավել Մանուկյանի այն հայտարարությանը, որ Գագիկ Մկրտչյանին պատահաբար կրակել է ոչ թե Արմեն Բիլյանը, այլ Էդվարդ Գրիգորյանը: Տիկին Անահիտի խոսքով՝ այդ հայտարարությունը շոու է. «Մի օր էս մարդը, մի օր՝ էն մարդը: Ինչի՞ համար են ուզում մարդ սպանողին ազատել: Ինչի՞ համար: Միշտ էլ հետեւում եմ, նայում եմ, տեղյակ եմ: Նրանք ամեն կերպ ուզում են ազատության մեջ տեսնել սպանողին, ուրիշի վրա են գցում: Բոլորովին չեմ հավատում Պավլիկի խոսքին: Իմ տղան առաջին մի քանի օրը շատ լավ ա զգացել, պատմել ա: Մենք ամեն ինչ էլ գիտենք՝ ոնց ա եղել, ինչ ա եղել: Մտել են, էդ քրջերը կապած իրենց անուղեղ գլխներին, մտել են, սկի մի մետր էլ չի եղել, ասել են՝ ինչի՞ չէիր բացում դուռը ու կրակել են: Թող մեղքն ուրիշի վրա չգցեն: Էնպես չի 100 տարեկան ենք, ոչինչ չենք հասկանում: Ամեն ինչ էլ հասկանում ենք»,- մեր զրույցում վրդովված ասաց Գագիկ Մկրտչյանի մայրը՝ տիկին Անահիտը:
Այս պահին «Սասնա ծռեր» խմբի 10 անդամից կալանքի տակ են գտնվում են Պավել Մանուկյանը, Արմեն Բիլյանը եւ Սմբատ Բարսեղյանը:
Արմեն Բիլյանն ու Սմբատ Բարսեղյանը մեղադրվում են ոստիկանների սպանության մեջ: Մասնավորապես՝ Արմեն Բիլյանը մեղադրվում է ոստիկան Գագիկ Մկրտչյանի սպանության, իսկ Սմբատ Բարսեղյանը՝ Արթուր Վանոյանի եւ Յուրի Տեփանոսյանի սպանության մեջ: Առաջադրված մեղադրանքներում նրանք իրենց մեղավոր չեն ճանաչում: