«Լիդիան Արմենիա»-ի մեքենաներն այսօր առավոտյան փակել էին Ջերմուկի ճանապարհը
«Լիդիան Արմենիա»-ի մեքենաներն այսօր՝ օգոստոսի 27-ի առավոտյան փակել էին Ջերմուկի ճանապարհը եւ հրաժարվում էին իրենց մեքենաները հանել: Այս Հայկական բնապահպանական ճակատը գրել է Facebook-ի իր էջում:
«Լիդիանը ցույց էր տալիս տեսչական մարմնի եզակացությունը, որում տասից ավելի լուրջ խախտումներ էին արձանագրված, եւ ուզում էին, որ թույլ տանք իրենց գնալ ներս խախտումները վերացնելու: Ժողովուրդը թույլ չտվեց Ամուլսարի տարածք մտնել:
Լիդիանի մեքենաները փակել են Ջերմուկի ճանապարհը եւ հրաժարվում են իրենց մեքենաները հանել, ոստիկանությունը 20 րոպե տվեց ճանապարհը բացելու համար»,--նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՀԲՃ-ն հայտարարել էր, որ «Լիդիան» ընկերությունն այսօր՝ օգոստոսի 27-ին պատրաստվում է հերթական պրովոկացիային եւ բազմաթիվ աշխատողների է մոբիլիզացնում. «Հավանական է, որ փորձեն բռնի ուժով ներս մտնել հանքի տարածք: Մոբիլիզացիայի կոչով ենք դիմում բոլոր բոլորին: Հիմա բազմաթիվ մարդիկ են հավաքվում նաեւ Ամուլսարի պոստերում»:
Մեկ ամսից ավելի է, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող ակտիվիստները փակ են պահում դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները` պահանջելով դադարեցնել հանքի շահագործումը:
Ըստ ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի՝ բողոքի ակցիաների պատճառով արդեն իսկ 3.5 միլիոն դոլարի վնաս են կրել: Ընկերությունը մտադիր է դիմել դատարան: