Գյուղնախարարությունը վարչապետի հանձնարարությամբ ուսումնասիրել է գյուղմթերքի շուկայի գները
Մեր տեղեկություններով՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գյուղատնտեսության նախարարությանը հանձնարարել է, որպեսզի ուսումնասիրեն գյուղմթերքի գները եւ, ըստ այդմ՝ տեղեկանք տրամադրեն: Տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը:
«Մենք ուսումնասիրել ենք, նայել ենք տվյալները, մեծածախ շուկան, մանրածախ շուկան` գյուղատնտեսական ապրանքների գների վերաբերյալ»,- նշեց Խաչատրյանը:
- Պարոն Խաչատրյան, արդյո՞ք գյուղնախարարության սկսած ուսումնասիրությունները կապ ունեն վարչապետի երկու օր առաջ շուկաներ կատարած այցի հետ:
- Վարչապետը այցելեց Գումի շուկա եւ 3-րդ մասի շուկա եւ ինքն էլ տեսավ, որ 3-րդ մասի շուկայում գները անհամեմատ ավելի էժան են, քան Գումի շուկայում: Շատ բան կախված է նաեւ սեզոնայնությունից: Այսինքն՝ ձմերուկ, որ երկու շաբաթ առաջ 200 դրամ էր, այսօր մեծածախ գինը 70 դրամ է, մանրածախ գինը 100-150 դրամ է:
- Գյուղացի՞ն է բարձր գներով վաճառում, թե՞ վերավաճառողի գերշահույթ ստանալու ցանկությունից է:
- Ձեւավորվում է երկու ուղենիշային գիծ, մեկը մեծածախ առեւտրի գինն է, մյուսը մանրածախ ցանցի գինն է, ենթադրենք՝ սուպերմարկետների գինը: Հիմա, եթե սուպերմարկետում գինը դարձել է 200-250 դրամ, անկախ նրանից, թե նա մեծածախ ինչքանով է գնում, նա շատ էժան չի կարող վաճառել: Եթե շուկայում, օրինակ, լոլիկը վաճառվում է 200 դրամով, որեւէ գյուղացի շահագրգռված չի լինի այն վաճառել 190 դրամով: Հիմա, եթե մանրածախ ցանցում վերավաճառողները այդքան մեծ տարբերություն չդնեն, կշահի հա՛մ գյուղացին, հա՛մ քաղաքացին: Խնդիրը մանրածախ շուկայի չհիմնավորված բարձր գներն են:
- Իսկ ստուգումներ չե՞ն լինում, որպեսզի նմանատիպ դեպքերը արձանագրեն եւ տուգանեն:
- Եթե կա հակամրցակցային վարքագիծ, դա այլ գերատեսչության խնդիր է, բայց դեռեւս նման գործի ընթացք չի տրվել: Մեծածախ շուկայում ճիշտ է, որոշակի գներ բարձրացել են, բայց հիմա նորմայի մեջ են: