Մայրաքաղաքում աղբահեռացման ուշացումները սպառնում են առողջական խնդիրներով. ԱՆ-ն մտահոգված է
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հերթական անգամ իր մտահոգությունն է հայտնում մայրաքաղաքում աղբահեռացման ուշացումներով, քանի որ հատկապես տարվա տաք եղանակին կուտակված աղբն առողջության համար վտանգավոր մի շարք երեւույթների առաջացման եւ տարածման պատճառ է դառնում` բարձրացնելով բնակչության շրջանում հիվանդացման ռիսկը, հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Շոգ եղանակին զգալիորեն արագանում են աղբի նեխման գործընթացները: Աղբի կուտակման վայրերից քամու միջոցով տարածվում է նեխմամբ պայմանավորված գարշահոտություն, առաջացող ծծմբաջրածինը եւ ամիակը մթնոլորտում անգամ փոքր կոնցենտրացիայի դեպքում կարող են գրգռիչ ազդեցություն ունենալ շնչառական ուղիների եւ աչքերի լորձաթաղանթի վրա` ծանրացնելով քրոնիկ թոք-սրտային եւ ալերգիկ հիվանությունների ընթացքը:
Աղբի կուտակումները կարող են ինքնաայրվել նույնիսկ ցուրտ եղանակին, ինչը հանգեցնում է քաղցկեղածին ազդեցություն ունեցող նյութերի՝ դիոքսինների եւ ֆուրանների  արտանետմանը մթնոլորտ, իսկ  տարվա շոգ եւ քամոտ եղանակին ինքնայրումը կարող է վերափոխվել հրդեհի:
Աղբի կուտակման վայրերը նպաստում են տարատեսակ հիվանդությունների հարուցիչների բազմացմանը եւ դրանց տարածմանը՝ աղտոտելով շրջապատը: Կուտակված աղբը գրավում է  կրծողներին, միջատներին, թռչուններին,  թափառող կամ վայրի կենդանիներին, որոնք  տարբեր վարակիչ հիվանդությունների  կրողներ կամ տարածողներ  են եւ կարող են  այդ հիվանդությունների դեպքերի պատճառ դառնալ: Օրինակ` կրծողները կարող են տուլարեմիայի վարակի աղբյուր  կամ տարածող լինել, ճանճերը՝ տարբեր աղիքային վարակների, թափառող կենդանիները՝ լեյշմանիոզի, կատաղության եւ այլն,  իսկ լեյշմանիոզը փոխանցող մլակները բազմանում են հենց օրգանական աղբի կուտակումներում: