Դա շանտաժ է. Ծառուկյանը՝ Մարտի 1-ի դեպքերին իր թիկնապահների մասնակցության մասին
Գագիկ Ծառուկյանը կարծում է, որ բարոյական չէ, երբ լրագրողները հետաքրքրվում են ԲՀԿ-Քոչարյան հնարավոր համագործակցության մասին: Նա որպես հիմնավորում նշում է այն, որ ԲՀԿ-ն այս պահին համագործակցում է նոր կառավարության հետ:
«Այսօր կառավարության մաս ենք, բարոյական չէ նման հարցեր ինձ տալը: Եթե մենք չհամագործակցեինք, ապա կարող էիք այդ հարցը մեզ տալ, բայց ես մտածել եմ, որ դուք կպատկերացնեք ու ինձ նման հարց չեք տա»,- ասաց նա եւ անդրադառնալով առաջիկայում սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին՝ նշեց.
«Երբ լինի՝ այն ժամանակ էլ կորոշենք, բայց այսօր մենք համագործակցում ենք նոր կառավարության հետ: Հարաբերությունները շատ լավ են, ջերմ են»:
Հարցին՝ Քոչարյանի կողմից համագործակցության առաջարկ եղե՞լ է, Ծառուկյանը սրտնեղեց. «Ես այն մարդը չեմ, որ համագործակցության առաջարկ լինի, քանի որ աշխատում ենք նոր կառավարության հետ: Մեր թիմային հարաբերությունները շատ լավ են, եթե խնդիրներ էլ լինում են, շտկում ենք»:
Խոսելով Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին, Ծառուկյանն ասաց, որ գործը իրավական դաշտում է եւ չի ցանկանում մեկնաբանել: «Երբ կհայտարարվի, թե ինչու են ձերբակալել, ինչ խնդիր կա: Ես իրավական հարցերին չեմ պատասխանում»,- ասաց նա:
Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, որ մամուլի արխիվներում տեղեկություններ կան, որ Մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ նաեւ իր անվտանգության աշխատակիցներն են հարձակվել խաղաղ ցուցարարների վրա, Ծառուկյանը ջղաձգված պատասխանեց. «Ով այդպիսի բան է ասում, անբարոյական ընտանիքի մարդ է: Ես թույլ չեմ տա, որ ժողովրդի մատը փուշ մտնի: Դա շանտաժ է Ծառուկյանին: Եթե Ծառուկյանը Մարտի 1-ի հետ կապ ունի, թող հրապարակում գնդակահարեն»:
ՀԺ-ի դիտարկմանը, որ Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում ԱԱԾ-ն զենք զինամթերք է հայտնաբերել իր խնամու՝ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնատանը, Գագիկ Ծառուկյանն առաջարկեց այդ հարցերով դիմել Աբրահամյանին:
ՀԺ-ի մյուս հարցին՝ մտավախություն չունի՞, որ ԱԱԾ-ն իր բիզնեսներում էլ ստուգումներ կիրականացնի, Ծառուկյանը պատասխանեց, որ նախորդ իշխանությունները 10 տարի շարունակ ստուգել են ու ոչինչ չեն հայտնաբերել:
Դիտարկմանը, որ ԲՀԿ-ն միշտ պայմանավորվածությունների մեջ է եղել նախկին իշխանությունների հետ, մասնավորապես, Սերժ Սարգսյանին է սատարել 3-րդ անգամ իշխանությունը ստանալու համար, Ծառուկյանն արձագանքեց. «Ծառուկյանի կառույցները մասկեքով ու ավտոմատներով են ստուգել»: