ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը պետք է Հայաստանի ներկայացուցիչ լինի մինչեւ ժամկետի ավարտը. վարչապետ
ՀԱՊԿ-ը մեզ համար նույնքան թանկ է, որքան կառույցի մյուս անդամների համար: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Коммерсант թերթին տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է կիրակի:
Փաշինյանը նաեւ հավելել է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի խնդիրը պետք է լուծվի համագործակցության և դաշինքի մթնոլորտում, քանի որ ՀԱՊԿ-ը նաև Հայաստանի կառույցն է:
«Ինչո՞ւ է մեկնաբանվում այնպես, իբր ինչ-որ մեկի համար ՀԱՊԿ-ն ավելի արժեքավոր է, քան Հայաստանի: Դա այդպես չէ: ՀԱՊԿ-ը մեզ համար նույնքան թանկ է, որքան կառույցի մյուս անդամների համար: Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստանի ներկայացուցչի աշխատանքի համար կա ժամկետ, որը դեռ չի սպառվել: Մենք ունենք առնվազն մեկուկես տարի: Կարևոր չէ՝ ինչ է լինելու գլխավոր քարտուղարի ազգանունը: Նա պետք է լինի Հայաստանի ներկայացուցիչ ժամկետի ողջ ընթացքում»,- մանրամասնել է վարչապետը:
Նա նաեւ նշել է, որ Վլադիմիր  Պուտինի հետ այս հարցի քննարկման ժամանակ պայմանավորվել են փորձել հասնել փոխհամաձայնության բոլոր գործընկերների կողմից ու երբ գան ընդհանուր հայտարարի, այդ մասին կհայտարարվի:
«Մենք ունենք ընդհանուր նպատակ՝ բարձրացնելու ՀԱՊԿ-ի արդյունավետությունը: Եկեք չմոռանանք, որ սա նաեւ մեր կառույցն է: Պետք չէ մտածել, որ մեկը շատ է մտածում դրա հեղինակության մասին, իսկ մյուսը չի մտածում ու կառույցի հեղինակությունը թանկ չէ մյուսի համար: Ես կարող եմ ձեզ երաշխավորել, որ Հայաստանի համար սա շատ կարևոր կազմակերպություն է: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այն լինի իսկապես արդյունավետ»,- ասել է Փաշինյանը, ապա հավելել. «Ադրբեջանի հետ պատերազմի դեպքում, ՀԱՊԿ-ը պետք է օգնության գա Հայաստանին:  Պայմանագրի իմաստը դա է: Սակայն պետք է մշակել մեխանիզմներ ու ստեղծել երաշխիքներ, որ իրականում տեղի կունենա այն, ինչ գրված է պայմանագրում»: