Ալիեւ-Փաշինյան հանդիպումը կարեւոր է բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար․ Բրայզա
Ադրբեջանի նախագահի ու ՀՀ-ի վարչապետի վերջերս կայացած խոսակցությունն ունի կարեւոր նշանակություն`ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար: Այդ մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան:
Նա նշել է, որ այդ հանդիպումից տեղեկատվությունը բավականին դրական է:
Ըստ նրա, նրանց քայլերը կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման եւ սահմանին միջադեպերի կանխման ուղղությամբ առողջ բանակության քայլեր են, որոնք վաղուց են քարոզվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից:
Նրա խոսքով, նման դրական անձնական հարաբերություններն անհրաժեշտ են բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար եւ առանքային նշանակություն ունեն փոխադարձ վստահության ամրապնդման համար: