Խնդրեմ, թող ՀՀԿ-ն ցույց անի, ես լրջորեն կքննարկեմ այդ հանրահավաքում ելույթ ունենալու հնարավորությունը. վարչապետ
Քննչական կոմիտեում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորները նշում են, թե սահմանադրական չէր, որ պաշարվել էր Ազգային ժողովը, պատգամավորների վրա ճնշում էր գործադրվել, Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց՝ պատգամավորը պետք է ներկայացնի ժողովրդին։
«Երբ պատգամավորը չի ներկայացնում ժողովրդին, ինքը պետք է մտածի իր մանդատի մասին: Ասում են, որ իրենք ունեն կողմնակիցներ ու պատրաստվում են ցույցեր անել, խնդրեմ, թող անեն, Հայաստանում երաշխավորված է ցույցեր անելու իրավունքը, եւ ես էլի ասում եմ, որ լրջորեն կքննարկեմ այդ հանրահավաքում ելույթ ունենալու հնարավորությունը, ես ասում եմ սա ամենայն լրջությամբ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ այս Ազգային ժողովը դե ֆակտո լուծարված է, մնում է դե յուրե այն լուծարել։ Դիտարկմանը՝ ՀՀԿ-ականներն ասում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը մտավախություն ունի, որ իր ռեյտինգը կընկնի, ՀՀ վարչապետը արձագանքեց. «Կարող եմ խորհուրդ տալ հետեւյալը՝ բացեք եւ կարդաք մայիսին վերլուծաբանների վերլուծությունները, ովքեր ասում էին, որ անխուսափելիորեն հինգ ամսից իմ վարկանիշը գահավիժելու է, փաստորեն, օրեր առաջ տեղի է ունեցել հարցում ու պարզվել է, որ ժողովրդի վստահությունը պետության ղեկավարի նկատմամբ երրորդ Հանրապետության պատմության համար աննախադեպ է»։
Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը, թե ՀՀԿ-ականներն ասում են, որ ԵԽԽՎ զեկուցողները դժգոհ են Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքից, վարչապետը նշեց, որ շփվել է միջազգային ներկայացուցիչների հետ, բայց որեւէ դժգոհություն չի տեսել։ «Երբ որ լսեմ, մենք բավարար փաստարկներ կունենանք այդ ամեն ինչին հակադարձելու, ես ասեմ, որ ՀՀԿ-ական պատգամավորներին ու ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությանն ամենեւին պատիվ չի բերում, որ նրանք առաջին օրից սկսած փորձում են Հայաստանում իրադարձությունները այլ լույսի ներքո ներկայացնել ու սա եւս մի փաստարկ է, որ պետք է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ տեղի ունենան: ԵԽԽՎ-ում մեր պատվիրակությունը ոչ մեկին չի ներկայացնում, ներկայացնում է նախկին կոռուպցիոն համակարգը ու նրանց ասածներին լուրջ վերաբերվել պետք չէ»,- եզրափակեց խոսքը Նիկոլ Փաշինյանը։