Հնարավոր է, որ Նիկոլ Փաշինյանին առաջադրենք վարչապետի թեկնածու. Արարատ Միրզոյան
Այսօր ԵԼՔ խմբակցությունում առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը, արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը եւ խմբակցության պատգամավորները քննարկեցին ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները։ Արարատ Միրզոյանը քննարկումն արդյունավետ համարեց։ «Քննարկումը շատ արդյունավետ էր, որեւէ կոնցեպտուալ տարաձայնություն չկա, կար մեկ-երկու տեխնիկական հարց, որոնք կլուծվեն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Մեր դիտարկմանը, որ մինչ քննարկումը ԵԼՔ խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանն ասել էր, թե խնդիր է տեսնում, որ առաջարկվող փոփոխություններով չի լինելու ռեյտինգային ընտրակարգ, Արարատ Միրզոյանը վստահեցրեց, որ ԵԼՔ-ում հակասություններ չկան:
Հիշեցնենք, որ երեկ արդեն իսկ կայացան հանդիպումներ մյուս երեք՝ ՀՀԿ-ի, «Ծառուկյան» եւ ՀՅԴ-ի խմբակցությունների հետ: Հոկտեմբերի 22-ին հրավիրված է արտահերթ նիստ՝ օրակարգում ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն են։ Թե որ օրենսգրքով կլինեն դեկտեմբերին սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, Արարատ Միրզոյանը հստակ պատասխան տալ չկարողացավ, սակայն պնդեց՝ ցանկացած պարագայում գործադիրը պատրաստ է տարբեր զարգացումների։ «Մենք գնալու ենք ընտրությունների, թե ինչպիսի օրենսգրքով, կորոշեն խորհրդարանականները, հույս ունեմ, որ նոր օրենսգրքով կգնանք, որովհետեւ առաջարկվող փոփոխությունները ավելի առաջադեմ եւ ժողովրդավար պայմաններ են ստեղծում ընտրությունների համար»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։
«Հայկական ժամանակ»-ի դիտարկմանը, թե իրավաբանների մի խումբ պնդում է, որ եթե վարչապետի ընտրության առաջին փուլում թեկնածու չառաջադրվի, դա խնդիրներ կառաջացնի, Արարատ Միրզոյանը համաձայնեց, որ նման տեսակետներ հնչել են, այս տարբերակը կուսումնասիրեն, եթե օրենսդրության պահանջ լինի, որ լինի առաջադրված թեկնածու եւ այդ դեպքում վարչապետ չընտրվի, ապա կառաջադրեն Նիկոլ Փաշինյանին, որը երկու փուլով էլ չի ընտրվի, որպեսզի խորհրդարանն իրավունքի ուժով արձակվի։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյո՞ք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը վարչության նիստերում քննարկում է արտահերթ ընտրություններում նախընտրական ցուցակի հարցը, Արարատ Միրզոյանը դրական պատասխան տվեց։ «Բնականաբար, ցուցակը չեմ հրապարակելու, բայց ցուցակը պետք է լինի իսկապես հեղափոխության քաղաքական թիմը, ՔՊ կորիզը, առաջնային շարքերում, իմ կարծիքով՝ կլինեն գործադիրում ընդգրկված անձինք, ասում եմ՝ իմ կարծիքով, քանի որ վարչությունում դեռ չենք քննարկել այդ հարցը, եւ ենթադրյալ ԱԺ ղեկավարությունը, կլինեն նաեւ մարդիկ, որոնք ՔՊ-ից չեն, այսինքն, բացի հեղափոխության ցուցակը լինելուց, պետք է լինի ներառական ցուցակ՝ ընդգրկի տարբեր ոլորտներում հայտնի գործիչների»,- ասաց Միրզոյանը։
Առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանի խոսքով՝ «Իմ քայլը» դաշինքի համամասնական ցուցակը պետք է աչքի ընկնի տարբեր ոլորտներում աչքի ընկնող պրոֆեսիոնալ մասնագետների հագեցվածությամբ՝ հաշվի առնելով խորհրդարանական հանձնաժողովների, պատվիրակությունների պահանջարկը։ ՀԺ-ի հարցին, թե արդյո՞ք ցուցակում կլինեն մարդիկ, որոնք ժամանակին բարիկադների մյուս կողմում են եղել, Արարատ Միրզոյանը չբացառեց։
«Մենք ասել ենք, որ մեր ձեռքը մեկնած է, մենք չենք կարող մերժողական հասարակություն կառուցել՝ խոսելով այն մասին, որ ուզում ենք նոր Հայաստանն ավելի լավը լինի, մենք չենք վերացնում իրենց Հայաստանը եւ սարքում մեր Հայաստանը, նոր Հայաստանի մեջ իրենք էլ են մտնում եւ պետք չի սա ընկալել ճամբարափոխություն եզրույթով, պարզապես մարդիկ կան, որոնք ուզում են մասնակցել ինչու ոչ պետականաշինությանը»,- ասաց նա։