Ի՞նչ սաբոտաժ, եթե մեր 7 հոգուց 5 հոգին կողմ է քվեարկել. Արմեն Ռուստամյան
«Մարդիկ պետք է սովորեն իրենց սխալները շտկել, այլ ոչ թե փորձեն դրանք ուրիշներին վերագրել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն` անդրադառնալով հարցին՝ արդյո՞ք իրենց խմբակցությունը չտապալեց ԸՕ փոփոխությունների նախագծի ընդունումը:
Ռուստամյանի խոսքով, իրականության մեջ, եթե երկու անգամ չի ստացվում մի բան, նշանակում է, որ ինչ-որ բան սխալ է արվել: «Այո, կոնսենսուս, համախոհություն որ ասում են, ինչու են ասում, որ գործընթացը տեղի ունենա համախոհությամբ, այդ դեպքում պրոբլեմ չէր առաջանա: Իսկ քանի որ դրած է դեկտեմբեր ամիսը եւ ամեն ինչ հարմարեցվում է դրան, այսպիսի բաներ պետք է տեղի ունենան: Հիմնական պատճառը թողած` ուրիշ տեղեր են ման գալիս: Ի՞նչ սաբոտաժ, եթե մեր 7 հոգուց 5 հոգին կողմ է քվեարկել: Եթե սա սաբոտաժ է համարվում, որ հարյուր տոկոսանոց մասնակցություն չկա, ուրեմն բոլոր այն օրենքները, որտեղ 105 հոգով չեն քվեարկել, սաբոտաժ է եղել: Ակնհայտ է չէ՞, որ սաբոտաժի մեղադրանքը օդից վերցրած է»,- շեշտեց նա:
Ռուստամյանը նշեց, որ եթե իրենց երկու պատգամավորներ չեն եկել, ուրեմն անձնական պատճառներ ունեն, իրենց պետք է հարցնեն: Նա միեւնույն ժամանակ նշեց, որ չի կարողացել նրանց հետ կապ հաստատել, իրենք կբացատրեն, թե ինչ խնդիրներ կան, սակայն նրանցից մեկը նախորդ անգամ քվեարկել է: Հարցին` նրանց առաջարկները չէին ընդունվել դրա՞ համար չէին եկել այդ պատգամավորները, նա արձագանքեց.
«Նախապես էլ ասել են, որ նախագծին համահեղինակ չեն կարող լինել, քանի որ իրենց առաջարկները չեն ընդունվել, մենք կողմ ենք քվեարկելու, քանի որ առաջընթաց կա: Հիմա մենք մեղավոր ե՞նք, որ ամբողջ կազմով չենք եղել: Թող կազմակերպողները բարի լինեին, ամեն ինչ անեին այնպես, որ համոզված լինեին՝ անցնելու էր: Այդ երկու ձեն պակասելը նշանակում էր, որ պետք է բոլորի հետ համախոհությամբ անցներ, ոչ թե համարեին, որ ուզեն, թե չուզեն, պետք է իրենք ապահովեն, այն էլ հարյուր տոկոս քվեարկություն: Դաշնակցությունից մեկ հոգի էլ կողմ քվեարկի, դա կնշանակի, որ ՀՅԴ-ն իր տեսակետը հայտնել է: Անպայման պե՞տք է 100 տոկոսանոց լինի մասնակցությունը: Սա ամբողջ աշխարհում ընդունված նորմալ պրակտիկա է»:
Դիտարկմանը` միշտ ասվում է, որ ՀՅԴ-ն եթե մի բան անում է, բոլորով միասին են անում, եւ դրա հետ կապված Աղվան Վարդանյանը վարչապետին դեմ լինելու համար հեռացվեց կուսակցությունից, նա արձագանքեց. «Աղվան Վարդանյանը տեսակետ է հայտնել, որը հակառակ է եղել կուսակցության տեսակետին. դրանք տարբեր բաներ են, այստեղ հակառակ տեսակետ հայտնող չի եղել»:
Հարցին՝ բացակա պատգամավորները պատասխանատվության կենթարկվե՞ն, թե՞ ոչ, Ռուստամյանը պատասխանեց` ոչ: «Կտեսնենք՝ ինչ անձնական խնդիրներ են եղել, հարգելի են, թե՝ ոչ, ըստ այդմ որոշում կկայացնենք»,- եզրափակեց նա: