«Աստղիկ» ԲԿ-ում երեկ նորածին է մահացել. հարուցվել է քրեական գործ
Երեկ՝ հոկտեմբերի 28-ին «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում նորածին է մահացել, մահվան փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում հաստատեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Քրգործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ կամ մարդու իմունային անբավարարության վարակի հարուցիչով վարակում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մալաթիայի Ոստիկանություն է դիմել Երեւանի բնակիչ՝ 54-ամյա Նելլի Չ.-ն եւ հայտնել, որ «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի մանկաբարձ-գինեկոլոգի կողմից իր հարսի՝ Երեւանի բնակիչ, 30-ամյա Թագուհի Մ-ի ծննդաբերությունն ընդունելիս բժիշկն իր մասնագիտական պարտականությունները կատարել է ոչ պատշաճ, ինչի հետեւանքով նորածին երեխան մահացել է: