ԱԺ-ն քննարկում է համաներման նախագիծը. ցմահ դատապարտվածների հարազատները բողոքի ցույց են անում
Մինչ Ազգային ժողովն ատահերթ կարգով քննարկում է կառավարության ներկայացրած համաներման մասին օրենքի նախագիծը, ԱԺ մոտ բողոքի ակցիա են նախաձեռնել ցմահ ազատազրկման դատապարտված քաղաքացիների հարազատները:
Այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված է մեկ հարց՝ «Էրեբունի-Երեւանի հիմնադրման 2800-ամյակի եւ Հայաստանի առաջին Հանրապետության անկախության հռչակման 100-ամյակի կապակցությամբ քրեական գործերով համաներում հայտարարելու մասին» նախագծը: Այն քննարկվում է ժամը 11:00-ից:
ԱԺ-ի մուտքի մոտ բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում են, որպեսզի համաներումը տարածվի նաեւ իրենց հարազատների վրա: Նախագծով ցմահ ազատազրկման դատապարտվածները համաներման չեն ենթարկվում:
Ավելի վաղ, ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովն արտահերթ նիստում փակ ընթացակարգով քննարկել է եւ հավանության է արժանացրել համաներման նախագիծը: