Ապօրինի շինությունները չեն օրինականացվելու. Արթուր Մեսչյանը չի վախենում վատամարդ դառնալ
«Ես ուզում եմ դիմել մեր բնակիչներին. ապօրինի շինարարությանը վե՛րջ, հողազավթմանը վե՛րջ: Չի լինելու օրինականացում: Մի՛ ստեղծեք ձեզ համար խնդիրներ: Դրա փոխարեն ես խոստանում եմ, որ եթե դուք որոշեք կատարել ձեր շինարարական ծրագրերը օրինական ճանապարհով, մենք կաշխատենք հնարավորին չափ հեշտացնել ձեր կյանքը, ոչ մի պրոբլեմ չեք ունենա: Մի՛ գնացեք այն ճանապարհով, որ հետագայում ունենաք պրոբլեմ դուք, ունենանք խնդիրներ մենք եւ ի վերջո ունենա խնդիր Երեւանը: Չի լինելու այդպիսի բան, վերջացավ»,- հայտարարեց Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը՝ այսօր հրավիրած մամուլի իր առաջին ասուլիսում:
«Ես գիտեմ, որ ահռելի քանակով մարդկանց մոտ ես հիմա սարսափելի վատամարդ եմ դուրս գալիս: Կներեք, ես մի կերպ դրան կդիմանամ, որովհետեւ, ի վերջո այս ամենը, ինչ որ ես ասում եմ, նպաստելու է Երեւանին»,- հավելեց նա:
Հենց ապօրինի հողազավթումներն ու շինարարություններն էլ Արթուր Մեսչյանը համարում է Երեւանի մեծագույն խնդիրներից մեկը: Եվ դա ունի իր պատճառները: «Ապօրինի շինարարություն կատարողը կամ հողազավթողը գիտեր, որ հետագայում նա կարող է օրինականացնել այդ ամենը, բնականաբար դա բերում էր նրան, որ ինչ որ դուք տեսնում եք ամեն օր: Դրանք խաթարված մեր բնակելի ֆոնդի՝ հինգերորդ ճակատի, այսպես կոչված, մանսարդներն են, որ ամբողջովին ավերեցին քաղաքի նույնիսկ ամենակարեւոր բնակելի ֆոնդերի տեսքը, դրանք բավականին անտրամաբանական շինարարություններն են»,- նկատեց գլխավոր ճարտարապետը:
Իսկ այդ իրավիճակի մեղավորին, ըստ նրա, հնարավոր չէ պարզել, որովհետեւ անհասկանալի է թույլտվություն ստանալու ճանապարհը: Գործով զբաղվել են տասնյակ մարդիկ եւ դժվար է գտնել մեկին, որն ասի՝ մեղավորը ես եմ: Արթուր Մենսչյանը հայտարարեց, որ այսուհետ կատարվողի համար ինքը ստանձնում է պատասխանատվությունը: «Այ այսօրվանից ես եմ մեղավոր, որովհետեւ այն գործիքակազմը, որ ես ունեմ, պետք է թույլ տա, որ այդ ամեն ինչին վերջ տրվի»,- արձանագրեց նա՝ իր կարեւոր խնդիրներից մեկն էլ համարելով այն, որ վերջնականապես ճշգրտվի գլխավոր ճարտարապետի ինստիտուտը, որպեսզի այն չանձնավորվի եւ ամեն հաջորդ գլխավոր ճարտարապետ աշխատի մշակված որոշակի գործառույթներով: