Մյուս տարի բժիշկների աշխատավարձը կբարձրացնենք. առողջապահության նախարար
2019 թվականի բյուջեով նախատեսվում է Հայաստանի բոլոր ամբուլատոր պոլիկլինիկակական հաստատությունների անձնակազմի աշխատավարձը բարձրացնել։ Այս մասին բյուջետային քննարկումների ժամանակ ասաց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արսեն Թորոսյանը՝ արձագանքելով ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Լենա Նազարյանի հարցին։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ նախատեսվում է բժշկի հաշվարկային միջին ամսական աշխատավարձը գործող 178 հազարի փոխարեն սահմանել 240 հազար դրամ, բուժքրոջ աշխատավարձը՝ 80 հազարի փոխարեն սահմանել 120 հազար դրամ, կրտսեր բուժաշխատակազմի համար սահմանել 100 հազար դրամ աշխատավարձ եւ հետաքրքրվեց, թե բարձրացումը խնայողությունների հաշվի՞ն է լինելու, թե՞ բյուջետային հատկացում է լինելու՝ առանձին տողով։
«Խոսքը առողջության առաջնային պահպանման անձնակազմի աշխատավարձին է վերաբերվում, որի բյուջեն ավելացնում ենք, էս տարի էլ ենք աշխատավարձ բարձրացրել, մյուս տարի էլ կբարձրացնենք»,-ասաց Թորոսյանը, ապա անդրադառնալով Լենա Նազարյանի բարձրաձայնած թվերին՝ ասաց․
«Դրանք դրույքաչափերն են, որ դուք նշեցիք, իրականում բժիշկները դրանից տարբերվող աշխատավարձ են ստանում, կարող են բժիշկներ լինել, որ դրանից բարձր կստանան եւ հակառակը»։ Պատգամավորն անդրադարձավ նաեւ նախարարի՝ ծխելու դեմ պայքարի նախագծին՝ հետաքրքրվելով, թե հայտարարված 100 միլիոն դրամն ինչպես է կիրառվելու։ Թորոսյանն արձագանքեց՝ գումարը հիմնականում ուղղվելու է հանրային իրազեկման միջոցառումներին։
«Այն իրականցվելու է մրցույթների միջոցով եւ նպաստելու է մեր ընդհանուր քաղաքականության հանրային աջակցմանը, երբ հանրության մոտ կարծիք կփոխենք տարբեր վնասակար սովորույթների նկատմամբ՝ ծխել, խմել, սննդի վատ օգտագործում, շրջակա միջավայրի աղտոտում»,-ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է ծխախոտի սահմանափակումների մասին օրենքին՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, որ այն հիմա շրջանառության մեջ է դրվել կառավարությունում, ըստ դրա, ավելացվելու է այն տեղերի ցանկը, որտեղ ծխելը թույլատրված չէ։ «Վստահ չեմ՝ այս ԱԺ-ին կհասցնենք ներկայացնել, թե ո չ, եթե չհասցնենք՝ այն կլինի մյուս խորհրդարանում»,-եզրափակեց Արսեն Թորոսյանը։