Վեհափառը դա Աստծուց է. Շարմազանովը՝ Գարեգին Բ-ի մասին
ՀՀԿ-ական պատգամավորներ Միհրան Հակոբյանի, Գալուստ Սահակյանի եւ Կարինե Աճեմյանի հեղինակած «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծն ընդունելու համար բավարար թվով քվեներ չեղան: Փոփոխությամբ առաջարկվում էր Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին պետական պահպանություն տրամադրել նրա կաթողիկոսական ձեռնադրման պահից՝ մինչեւ գահակալության ավարտը, մինչդեռ այսօր այդ պահպանությունից օգտվելու համար Կաթողիկոսը պետք է դիմի կառավարությանը:
ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Էդուարդ Շարմազանովը վրդովված լքեց նիստերի դահլիճը: «Հայկական ժամանակ»-ը նրանից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ այդ օրինագիծը չէր բերվում ՀՀԿ-ի իշխանության ժամանակաշրջանում:
«Որովհետեւ Հանրապետականի իշխանության օրոք սեռական փոքրամասնությունները եւ աղանդավորները չէին վխտում եւ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու վրա հարձակումներ չէին իրականացնում, Վեհարանի գրավման փորձեր չէին կատարում եւ Ջերմուկի ճանապարհին էլ կաթողիկոսի վրա հարձակումներ չէին կատարվում: Այ, դրա համար դրա անհրաժեշտությունը չկար: Իսկ էս 6 ամսվա ընթացքում մենք տեսանք եւ՛ Վեհարանի գրավման փորձեր, եւ՛ Վեհափառի նկատմամբ ոտնձգություն, եւ՛ աղանդավորության քարոզ, եւ՛ գոմիկության քարոզ: Այ, դրա համար մենք էսօր բերել ենք այս օրենսդրական նախաձեռնությունը»,- ասաց Շարմազանովը:
Դիտարկմանը, որ այդ միջադեպերը քննվում են, եւ Փաշինյանն էլ իր դիրքորոշումը հայտնել է, Շարմազանովը պատասխանեց, որ ինքը չի ցանկանում, որպեսզի այդ կարեւորագույն հարցերը կախված լինեն Փաշինյանի կամ վաղվա իշխանության քաղաքական կամքից: Նրա խոսքով՝ կա Սահմանադրություն եւ, ըստ դրա, ՀՀ-ում Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցին ունի բացառիկ իրավունքներ եւ իրենք տեսնում են այդ վտանգներն ու փորձում են տալ ուղիղ օրենսդրական լուծումներ:
Հարցին՝ նիստերի դահլիճում տեսակետ հնչեց, որ եթե վեհափառը չի կարողանում ժողովրդի մեջ շրջել, դա իր խնդիրն է ու նախորդ տարիներին տեսել ենք, թե ինչպես է կաթողիկոսը կրավորական կեցվածք ընդունել, ո՞նց կմեկնաբանեք սա՝ Շարմազանովը պատասխանեց. «Եթե Աստվածաշունչ շատ կարդայինք, կհասկանայինք, որ մենք իրավունք չունենք գնահատական տալ մեր հոտի առաջնորդին, վեհափառը դա Աստծուց է: Ցանկացած եկեղեցու առաջնորդ, լինի Հռոմի պապ, Կոնստանդնուպոլսի պատրիարք, Աստծուց է: Մենք չէ, որ պետք է որոշենք՝ ինչ պետք է անի վեհափառը, մենք պետք է ընդամենը պաշտպանենք, իսկ վեհափառին գնահատական կտա Աստված, ոչ թե սովորական մահկանացուներս»:
Դիտարկմանը, որ կաթողիկոսին նշանակում է ոչ թե Աստված, այլ սովորական մահկանացուն ու պետք է հասարակության վստահությունն ու հարգանքը վայելող մարդու նշանակեին, որ չվախենար իր ժողովրդից ու հասարակությունից՝ Շարմազանովն արձագանքեց. «Վեհափառը չի վախենում հասարակությունից, այս հասարակության հոգեւոր առաջնորդն է: Բա վարչապե՞տը ինչի է ախրանա պահում, վախո՞ւմ է մտնի ժողովրդի մեջ: Չէ, չէ՞, եթե վտանգ լինի, մենք կօգնենքը ո՞րն է»:
«Հայկական ժամանակ»-ի դիտարկմանը, որ Գարեգին Բ-ն երբեք չի կանգնել ժողովրդի կողքին, որեւէ անգամ ուղերձով չի դիմել հավատավոր մարդկանց, եւ միշտ կիսել է ՀՀԿ իշխանության տեսակետը, Շարմազանովն արձագանքեց. «Ամոթ է, նման բան մի ասա»: