ՀՀ-ում երեք միլիոն վարչապետ կա. Նիկոլ Փաշինյանը Գեղարքունիքի մարզում է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Գեղարքունիքի մարզում։ Փաշինյանը Մարտունիում այս պահին մասնակցում է Մարտունի քաղաքի հիմնադրման 190-ամյակին նվիրված տոնակատարությանը։ Նրան ուղեկցում է Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, Մարտունի համայնքի ղեկավար Արմեն Ավետիսյանը, ներկա է նաև ՀՀ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։ Փաշինյանը շնորհավորեց մարտունեցիներին՝ նկատելով, որ խորհրդանշական օր է։ Ըստ նրա՝ Մարտունին միշտ էլ նշելու, տոնելու, հպարտանալու առիթ ունի, որովհետեւ մարտունեցիները ՀՀ բոլոր քաղաքացիների նման աչքի են ընկում իրենց ուժեղ կամքով ու աշխատասիրությամբ։
«Աչքի եք ընկնում հուսահատության հետ չհամակերպվելով, իրենց ուժով։ Մարտունին հայտնի է նրանով, որ բազմաթիվ մարտունեցիներ դժվարություններին հանդիման մեկնեցին արտագնա աշխատանքի, բայց գնում էին ոչ թե հեռանալու, այլ ՀՀ-ում մնալու, իրենց երկիրն ու թաղամասը շենացնելու համար։ Ուզում եմ այդ մարդկանց ու բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել առաջին հերթին ձեր աշխատասիրության, հայրենասիրության, ուժի ու կամքի համար»,- ասաց նա։ Փաշինյանի խոսքով՝ Մարտունու 190-ամյակն աչքի է ընկնում նրանով, որ այսօր կերտվել է նոր Հայաստան, ինչն, ըստ նրա, յուրաքանչյուր քաղաքացու հաղթանակն է։ Նրա համար նոր Հայաստանում առանցքային փոփոխությունն այն է, որ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի արդեն ՀՀ-ում իշխանություն է։
Վարչապետը նկատեց, որ հայերին շատ են քննադատել նրա համար, որ ՀՀ-ում 3 մլն նախագահ, 3 մլն վարչապետ ու նախարար կա, սակայն Փաշինյանը սա համարում է առավելություն։ «Այո, վարչապետի կարգավիճակը մեկն է, բայց իր պատասխանատվությամբ 3 մլն է, որովհետև նոր Հայաստանում վարչապետ լինելը վայելք չէ, այլ պատասխանատվություն է։ ՀՀ-ում 3 մլն վարչապետ կա ու սա լուրջ գնահատանք է, ձեզանից յուրաքանչյուրն այս երկրի վարչապետն է, ինչը նշանակում է, որ մեզանից յուրաքանչյուրն առանձնակի պատասխանատվություն է կրում երկրի համար»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտարարեց՝ ՀՀ-ում կատարվող ամեն փոփոխություն կախված է քաղաքացուց։ Նա հիշեցրեց, որ հեղափոխութուն տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ ՀՀ քաղաքացին այդ որոշումը կայացրեց։ Փաշինյանի գնահատմամբ՝ եկել է պատասխանատվության ժամը։ «Օրինակ՝ ընտրություններին դուք մի ձայն ունեք, ես էլ մի ձայն ունեմ, նախարարն ու մարզպետն էլ մի ձայն ունեն, և ընտրությանն ամեն մի ձայնի ճակատագիր որոշելիս ամեն մեկը պետք է զգա իր առանձնակի պատասխանատվությունը, որովհետև հիմա այն ժամանակները չեն, որ մարզպետը, միլպետը, ԱԱԾ պետը կամ ընտրակաշառք բաժանողը որոշում կայացնի։ Այլևս դուք եք կայացնելու որոշում, այդ որոշման պատասխանատվությունը պետք է զգաք։ Ձեր քվեն տալուց դուք որոշում եք այն երեխաների ճակատագիրը, ովքեր դեռևս քվեարկելու իրավունք չունեն»,- եզրափակեց Նիկոլ Փաշինյանը։