Շուշանան Գյումրու համալսարանից հեռացվելու եզրին է. բաց նամակ Ն.Փաշինյանին
Գյումրու պետական համալսարանի երկրորդ կուրսի ուսանողուհի Շուշանա Մզիկյանի մայրը՝ Նարինե Սուքիասյանն, օգնության խնդրանքով դիմում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին: Նարինե Սուքիասյանը հայտնում է, որ ուսման վարձը չվճարելու պատճառով դուստրը համալսարանից հեռացվելու եզրին է: Նարինե Սուքիասյանի բաց նամակը ստորեւ.
Ես՝ Նարինե Սուքիասյանս, դիմում եմ Ձեզ հետեւյալ խնդրանքով՝ դուստրս՝ Շուշանա Արմենի Մզիկյանը, ՇՊՀ-ի հումանիտար գիտություների եւ արվեստի ֆակուլտետի ռուսաց լեզվի եւ գրականության բաժնի ուսանողուհի է:
Մեկ տարի սովորել է անվճար համակարգում, սակայն տարեվերջին տեղի ունեցավ դժբախտ պատահար եւ երեխան, ենթարկվելով հոգեբանական սթրեսի, չկարողացավ քննություններ հանձնել գերազանց առաջադիմությամբ, արդյունքում տեղափոխվեց վճարովի համակարգ:
Ես գտնվում եմ սոցիալապես անապահով վիճակում, ունեմ առողջական լուրջ խնդիրներ, բժշկի վերահսկողության տակ եմ եւ ի վիճակի չեմ աշխատելու: Օրվա երկրորդ կեսին Շուշանան զբաղված է օրվա հաց վաստակելով, աշխատում է խանութում, որպես վաճառողուհի, դասերին ժամանակ է հատկացնում միայն գիշերը: Հոր հետ ոչ մի կապ չունի, նրանից տեղեկություն չունենք, անգամ չգիտենք, թե որտեղ է:
Դուստրս ուսումնատենչ է եւ նորից ձգտում է տեղափոխվել անվճար համակարգ: Խնդրում ենք, որ պետությունը հնարավորության դեպքում աջակցի, որպեսզի կարողանանք գոնե այս տարվա ուսման վարձը վճարել, այլապես Շուշանան համալսարանից կհեռացվի վարձը չվճարելու պատճառով:Մենք հասարակությունից օգնություն չենք խնդրում, այլ պետությունից: Պարզապես ուզում եմ շեշտել, որ պետության մեղավորությունն է, գերազանց առաջադիմություն ունեցող երեխային հենց այնպես, գումարի պատճառով կարող են հեռացնել համալսրանից: