Գյումրիում ընթանում է կառավարության արտագնա նիստը. 2019-ին ինչ աշխատանքներ են իրականացվելու աղետի գոտում
Այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, Գյումրիում ընթանում է կառավարության արտագնա նիստը։ Այն վարում է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Մինչ նիստի օրակարգին անցնելը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել 1988-ի դեկտեմբեի 7-ին Սպիտակում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի հիշատակը։
Օրակարգում ընդգրկված է դեկտեմբերի 7-ը որպես «Հիշատակի եւ աղետներին դիմակայունության օր» հայտարարելու մասին որոշումը: Ժամը 11:30-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ կառավարության անդամները եւ նրանց ուղեկցող պաշտոնատար անձինք կշարժվեն դեպի երկրաշարժի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող:
Օրակարգում են նաեւ աղետի գոտում 2018 թվականի ընթացքում կատարված եւ 2019 թվականի ընթացքում կատարվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցները:
ՀՀ տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց աղետի գոտում 2018 թվականի ընթացքում կատարված եւ 2019 թվականի ընթացքում կատարվելիք աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցը։
Նա ասաց, որ 2018-ին առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման համար Շիրակի եւ Լոռու մարզերին հատկացվել է 774 միլիոն 425 հազար դրամ։
«Շիրակին հատկացվել է 354 միլիոն 915 հազար, իսկ Լոռիին՝ 419 միլիոն 510 հազար դրամ», - նշեց Սուրեն Պապիկյանը։
Նա ասաց, որ գումարը հատկացվել է շուրջ 45 բնակավայրում 54 ծրագիր իրականացնելու համար: Նույն ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Շիրակի եւ Լոռու մարզերի համայնքներին հատկացվել է 42 միլիոն 973 հազար դրամ։
Պապիկյանի խոսքով՝ 2018 թվականի ընթացքում հանձնաժողովի կողմից ՀՀ Շիրակի եւ Լոռու մարզերում հավանության են արժանացել 33 սուբվենցիոն ծրագրեր՝ 1,599,282.1 հազ. դրամ ընդհանուր բյուջեով:
«27 ծրագրերի մրցույթի արդյունքում ծրագրերի գումարը կազմել է 903,809.4 հազ. դրամ, որից պետական բյուջեի ֆինանսավորման չափը՝ 381,274.3 հազ. դրամ»,- ասաց Պապիկյանը։
Նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, թե Շիրակի եւ Լոռու մարզերում 4 ճանապարհների վերանորոգման նպատակով ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանը հատկացվել է 222,654.7 հազ. դրամ: Աշխատանքները կշարունակվեն նաեւ 2019 թվականին:
«Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով ՀՀ Լոռու եւ Շիրակի մարզերում իրականացվում է 7 ծրագիր, որից 2-ի ավարտը նախատեսված է 2019 թվականին: Ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 միլիարդ 939 միլիոն 574 հազար դրամ», - ասաց Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ իրականացվող «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» տեխնիկական համագործակցության դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հատկացվել է շուրջ 1,082,100.0 հազ. դրամ:
«USAID-ի կողմից ՀՀ Շիրակի մարզի Ամասիա, Արփի, Սարապատ եւ Աշոցք համայնքների համար ճանապարհաշինական տեխնիկա, ինքնագնաց գյուղտեխնիկա եւ կցովի գյուղգործիքներ ձեռք բերելու նպատակով հատկացվել է 1,486,9 մլն դոլար: Տարածքային զարգացման պիլոտային ծրագրեր՝ PRDP»,- նշեց նա։
Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցության արդյունքում ՀՀ Շիրակի եւ Լոռու մարզերում իրականացվում են տարածաշրջանային զարգացման պիլոտային ծրագրեր։