ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ՀՀ-ն 3 միլիոն մարդկանցով պետություն չէ. Տիգրան Սարգսյան
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունից հետո Հայաստանն արդեն 3 միլիոն ժողովրդով պետություն չէ, այլ մեծ շուկայի մաս, որն ունի 200 միլիոն մարդկանցով տարածք:
Ինչպես տեղեկացրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովից, այդ մասին Նյու Յորքում կայացած «Հայաստան. ներդրումային համաժողով 2016»-ի­ ընթացքում իր ելույթում հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Հայաստանում` որպես ԵՏՄ անդամ­ պետությունում ներդրում կատարելով՝ դուք դուրս եք գալիս հսկայական տարածք, որտեղ գործում են չորս հիմնական «ազատություններ»` ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ»,­- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահի խոսքով` չնայած նրան, որ վերջին շրջանում ԵՏՄ անդամ­ պետություններում քիչ աշխատանք չի տարվել այդ չորս «ազատությունների» ապահովման համար, դեռևս կա անելու շատ բան, որպեսզի դրանք վերջնականապես ներդրվեն միության ողջ տարածքում: Սակայն, ինչպես շեշտել է Տիգրան Սարգսյանը, անդամ 5 պետությունն ունեն վճռականություն` ԵՏՄ­-ն դարձնելու լիարժեք ու ժամանակակից տնտեսական միավորում:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` ԵՏՄ­-ն հանդիսանում է երիտասարդ ինտեգրացիոն միություն, որում նորմերը և օրենքները գտնվում են ակտիվ մշակման և ներդրման փուլում: «Դրա հետ կապված` ներդրողները կարող են իրենց հետ բերել փորձ և լավագույն պրակտիկան` այդ նորմերի մշակման գործընթացում»,-­ ասել է նա: Տիգրան Սարգսյանը շեշտել է, որ ԵՏՄ­-ն ոչ թե քաղաքական, այլ տնտեսական միավորում է, բաց՝ յուրաքանչյուր երկրի հետ համագործակցության համար:
«Մենք պաշտպանում ենք ավելի լավ փոխգործակցությունը, մենք չենք փակում, այլ բացում ենք շուկաներ, քանի որ մեր առջև ծառացած գլխավոր խնդիրն է`բարելավել մեր երկրների քաղաքացիների կյանքի որակը»,-­ ընդգծել է Սարգսյանը: