Վալերի Պերմյակովը ետ է վերցրել իր պաշտպանի բողոքը
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովը մեր տեղեկություններով, ետ է վերցրել իր պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանի Վերաքննիչ բողոքը:
Մեր զրույցում պաշտպանն ասաց, որ իրեն պաշտոնապես որեւէ գրություն չի եկել: «Մինչեւ դատաքննության սկիզբն ամբաստանայլը կարող է իր պաշտպանի բողոքը ետ վերցնել»,- ասաց Աղաջանյանը: Մեր հարցին, թե ի՞նչ ընթացակարգով է Պերմյակովը ետ վերցնում բողոքը, պաշտպանը պատասխանեց, որ վերջինս համապատասխան դիմում է ներկայացնում 102-րդ ռամզաբազայի աշխատակազմին, որն էլ իր հերթին Վերաքննիչ դատարանին:
Նշենք, որ Վերաքննիչ դատարանը վարույթ է ընդունել Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամի սպանության գործով տուժողի իրավահաջորդների ներկայացուցիչների ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը: Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ վերաքննիչում այս գործով առաջին դատական նիստը նշանակված է նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 12:00-ին: Վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցը, Արայիկ Զալյանն ու Արամազդ Կիվիրյանը: Մասնավորապես`Սաքունցն ու Զալյանը պահանջում են ամբողջությամբ բեկանել եւ փոփոխել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Վալերի Պավելի Պերմյակովի նկատմամբ կայացրած դատավճիռը եւ գործն ուղարկել համապատասխան ստորադաս դատարան` նոր քննության: Արամազդ Կիվիրյանը նույնպես պահանջում է բեկանել դատավճիռն ու գործն ուղարկել ստորադաս դատարան նոր քննության՝ տուժողների իրավահաջորդներ Լուսինե Ավետիսյանի, Անահիտ Կոշտոյանի, Անդրանիկ Պողոսյանի, Նարինե Պողոսյանի հայցն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության` ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջի մասին քննելու համար:
Իսկ Պերմյակովի պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանը դատարանից պահանջել է բեկանել եւ փոփոխել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Վալերի Պերմյակովին ցմահ ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ` օգոստոսի 23-ի դատավճիռը, նրա նկատմամբ ՀՀ քր.օր. 34-329 հոդ. 1-ին մասով քրեական հետապնդումը դադարեցնել: Պերմյակովի նկատմամբ նշանակել է համաչափ մեղմ պատիժ: Նշենք, որ այս հոդվածը վերաբերում է պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձին: Ըստ պաշտպանի՝ դատաքննության ընթացքում չի ապացուցվել, որ նա սահմանահատման փորձ է կատարել: Երեկ Աղաջանյանից հետաքրքրվեցիքն, եթե այնուամենայնիվ, Պերմյակովը ետ վերցրած լինի բողոքը, ապա մասնակցելու է ներկայացուցիչների կողմից ներկայացրած վերաքննիչ բողոքի քննությանը, Աղաջանյանը պատասխանեց, որ անպայման նման միջնորդություն ներկայացնելու է: Վերաքննիչ դատարանում հիշյալ գործը մակագրվել է քրեական վերաքննիչ դատարանի դատավորներ Մհեր Արղամանյանին, Մխիթար Պապոյանին եւ Սերգեյ Չիչոյանին: