Վանաձորի ծննդատանը 24 ժամում 12 երեխա է ծնվել. 6-ը աղջիկ է, 6-ը` տղա
«Ծանրաբեռնվածությունն առաջին 11 ժամում է եղել` առավոտյան ժամը 11-ից մինչեւ երեկոյան 10:20 րոպե: Երեխաներից 9-ը ծնվել են այդ ընթացքում»,- մեր զրույցում տեղեկացրեց ծննդատան տնօրեն Արամ Ավալյանը:
12 ծննդաբերությունից 3-ը եղել է կեսարյան հատումով, 9-ը` բնական ճանապարհով: Երեխաներից 6-ը աղջիկ է, 6-ը` տղա: Թե ծննդաբերությունը եւ թե հետվիրահատական շրջանն անցել են առանց խնդիրների ու բարդությունների:
«Վաղը պատրաստվում ենք դուրսգրմանը: Ամեն ինչ նորմալ է. ե´ւ երեխաները, ե´ւ մայրիկները առողջ են, լավ են, հանգիստ են, ուրախ են»,- ասաց Ավալյանը:
Պատասխանեց, որ ստեղծված արտակարգ իրավիճակում աշխատելիս մասնագետների պակաս չի առաջացել. «Մենք 8 մանկաբարձ-գինեկոլոգ ունենք, ծննդաբերություններին մասնակցել են 4 բժիշկ` ինձ հետ միասին: Այնպես որ մենք մասնագետների կամ այլ բանի կարիք չենք զգացել»: