33-րդ թաղամասը ո՞րն է. Սերժ Սարգսյանը՝ բողոքի ակցիայի մասնակիցներին
Այսօր առավոտյան Երեւանի Պռոշյան փողոցում նախագահական ամառանոցի դարպասներին հարող հատվածում բողոքի ակցիա էին իրականացնում 33-րդ թաղամասի (Ֆիրդուս թաղամասի) նախկին բնակիչները, որոնց տները քանդվել է հանրային գերակա շահ ճանաչվելուց հետո: Նրանք Սերժ Սարգսյանի ավտոշարասյան դիմացը փակելով փորձել են հանդիպել եւ ներկայացնել խնդիրը: Այս մասին հանդիպումից հետո armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց բողոքի ակցիայի մասնակիցներից Անուշ Զաքարյանը:
«Ասեց՝ 33-րդ թաղամասը ո՞րն է, ասեցինք՝ Ֆիրդուսի տարածքն է: Ասեց՝ ես կհրահանգեմ մարդկանց, որ ձեր հարցը վերանայեն: Ասեցինք, որ վարձն էլ չենք ստացել, ասեց, որ կհրահանգեն նայեն»,- Սարգսյանի հետ հանդիպումից հիմնական դրվագը պատմեց Անուշ Զաքարյանը՝ նշելով, որ բնակիչները Սարգսյանին փորձել են ներկայացնել ողջ խնդիրը, սակայն նա կարճ է կապել, եւ խոստացել է մի քանի օր անց հարցին լուծում տալ:
33-րդ թաղամասի մի մասը քանդվել է, որպեսզի շենք-շինություն կառուցվի: Կապալառու կազմակերպությունը «Գլենդել Հիլզ» ընկերությունն է, որը սնանկ է ճանաչվել: Բնակիչները 2015-16 թվականներից մաս-մաս ստացել են իրենց տների համար փոխհատուցում` 1 քառակուսի մետրի դիմաց 1000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, եւ վարձակալության համար վճար, որպեսզի բնակարան վարձեն՝ մինչեւ նոր տուն կունենան, սակայն ամբողջ գումարը դեռ չեն ստացել: Տեւական ժամանակ է, ինչ վարձավճարը չեն ստանում:
2007 թվականին 33-րդ թաղամասը (Հանրապետություն, Տիգրան Մեծ, Խանջյան, Ֆիրդուսի փողոցների ներքին մասը) ճանաչվել էր հանրային գերակա շահ, որտեղ «City center development» ընկերությունը պետք է լայնածավալ նախագիծ իրականացներ։ 33-րդ թաղամասի 188 ընտանիքից 82-ը լրիվ փոխհատուցում էր ստացել՝ բնակարաններ «Գլենդել Հիլզ» ընկերության կառուցած շենքերում, 21-ը մասնակի փոխհատուցում էր ստացել, իսկ մնացած մասը փոխհատուցում չէր ստացել ու բնակվում էր վարձով: 2015 թվականին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը օգոստոսի 4-ին ընդունել էր Երեւանի Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման արդյունքում օտարված բնակելի տարածքների բնակիչներին: Այդ հանդիպումից հետո մի քանի տասնյակ բնակիչ չի կարողանում փոխհատուցում ստանալ: