Ասում են՝ գնա տուն, ինֆարկտը թող աբշիրնի խփի, նոր կստենտավորենք. Նիկոլ Փաշինյան
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանի արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքի նախագիծը, հայտարարեց, որ անթույլատրել է նման հարց քննարկել առանց հանրային լսումներ իրականացնելու:
Փաշինյանն անդրադարձավ այդ ծրագրով նախատեսված բուժհաստատությունների մասնավորեցմանը՝ նշելով, որ հարցը ԱԺ-ի համապատասխան հանձնաժողովում չի քննարկվել:
«Շատ ճիշտ է ասվում, որ մասնավոր հիվանդանոցներն ավելի լավ վիճակում են, քան պետականները: Մասնավոր հիվանդանոցների զուգարաններից ավանդական գարշահոտությունը չի փչում եւ դա շատ լավ է, բայց արդյունքում տեղի է ունենում հետեւյալը. եթե որեւէ քաղաքացի փռշտալուց ավելի առողջական բողոք ունի, նա շատ թե քիչ նորմալ հետազոտություն անցնելու համար պետք է 150-200 հազար դրամ ծախսի»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ չնայած մեր պետությունն անապահովության որոշակի աստիճան ունեցող քաղաքացիներին տալիս է պետպատվերի հնարավորություն 30 միավորի պարագայում, բայց տասնյակ հազարավոր մարդիկ պաշտոնապես աղքատ են: Նրա խոսքով՝ նման ընտանիքների թիվը 70-80 հազարի է հասնում:
Անդրադառնալով սրտի ստենտավորման անվճար լինելուն, Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց. «Բայց մենք պայման ենք դնում: Ասում ենք՝ պետք է շտապօգնության մեքենայով հասնես հիվանդանոց եւ սրտամկանը մահանալու պրոցեսում լինի: Մարդիկ գնում ենք հիվանդանոց, ասում են՝ հարեւանի 06-ով չպիտի գայիր, գնա, շտապօգնությունով արի: Կամ ասում են՝ ճիշտ է, մի քանի ժամից ինֆարկտը ստանալու ես, բայց դեռ չես ստացել, գնա տուն, ինֆարկտը թող քեզ խփի նորմալ աբշիրնի, եթե բախտդ բերի, հասնես հիվանդանոց, օրենքով քեզ կստենտավորենք»: