Մրգաստանում միրգ չմնաց, որոշ գյուղերում կարկուտը բերքը վնասել է 100 %-ով, տներում սուգ է
Հունիսի 12-ին տեղացած կարկուտը էական վնասներ է հասցրել հատկապես Արմավիրի մարզի մի շարք համայնքներում: Խոսվում է բերքն ընդհուպ հարյուր տոկոսով ոչնչանալու մասին:
Արմավիրի մարզում Էջմիածնի տարածաշրջանի 9 գյուղի բնակիչներ, իրենց անելանելի վիճակից դրդված, այսօր առավոտյան բողոքի ցույց են անցկացրել` փակելով Երեւան-Արմավիր ավտոճանապարհի Էջմիածնից դեպի Արմավիր տանող հատվածը:
Կարկուտից տուժած գյուղերից մեկը Ամբերդն է: Համայնքի ղեկավար Մանվել Բաբայանը մեր զրույցում ասաց. «Մենք հիմա վնասներն ենք հաշվարկում, բայց տեղ կա, որ հարյուր տոկոս ջնջել է, տեղ կա` 70, տեղ կա` պակաս: Հիմնականում բանջարանոցը լրիվ ոչնչացրել է: Բանջարանոց չկա»:
Գյուղապետի փոխանցմամբ, կարկուտը խաղողի այգիները ոչնչացրել էր անցյալ տարի, մնացած 30-ով էլ այս անգամ զբաղվեց:
«Անցյալ տարի հակակարտային երկու կայան ենք դրել, բայց քամու ժամանակ չեն աշխատում: Երեկ մի պահ քամի չէր, խփեցին: Դա ահագին օգուտ տվեց»,- ասաց նա:
Մրգաստան համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Խաչատրյանը նույնպես խոսելով երեկ տեղացած կարկտի մասին, ասաց, որ վնասը հարյուր տոկոսանոց է: Ասել կուզի` մրգի առատության մասին վկայող անվանումով գյուղում այս տարի միրգ չի լինի:
«Ոչ միրգ, ոչ բանջարանոց, ոչինչ չի մնացել: Գյուղի միայն այն հատվածում, որը Էջմիածնի տարածաշրջանի հողերին կպած է, այդքան վնաս չի եղել, մնացածը` գյուղի սկզբից, սրբել է»,- փոխանցեց նա:
Իսկ դա նշանակում է, որ վարկերի բեռի տակ կքած գյուղացիները կանգնել են տխուր փաստի առաջ: «Մարդիկ լացում են, սուգ է մարդկանց տներում: Ամբողջ տարվա ապրուստն են կորցրել»,- ընդգծեց գյուղապետ Խաչատրյանը:
Ճանապարհը փակած գյուղացիները հրավիրել են Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանին: Նա եկել է, առաջարկել հաշվարկել վնասի չափը, ներկայացնել մարզպետարան, որպեսզի ինքն էլ իր հերթին այդ տեղեկությունները կառավարություն փոխանցի:
Գյուղացիներն անսացել են մարզպետի հորդորներին եւ բացել ճանապարհը: Իհարկե, նրանք ունեն առնվազն նախորդ տարվա փորձը, երբ բնության աղետի պատճառով իրենց կրած վնասները չեն փոխհատուցվել: Բայց մարդիկ ուզում են այս անգամ էլ հավատալ, որ իրենց ցավին դարման անող կլինի: «Ինչպես ասում են` հույսը վերջինն է մեռնում»,- նկատեց Ամբերդի գյուղապետը:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից տեղեկացանք, որ օպերատիվ տվյալների համաձայն, կարկտից տուժել է Էջմիածնի տարածաշրջանի 9 գյուղ, ինչպես նաեւ Բաղրամյանի տարածաշրջանի Արգինա համայնքը: Ասացին, որ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հարությունյանն առավոտյան մեկնել է Արմավիր, շրջում է համայնքներով` դիտարկելու վնասները: