Ֆիզիկայի միասնական քննությունից անբավարար է ստացել մոտ 300 դիմորդ կամ 21 տոկոսը
Հունիսի 9-ին ֆիզիկա առարկայից անցկացված միասնական քննությունների արդյունքում 20 միավոր ստացել է 29 դիմորդ, իսկ մոտ 300 դիմորդի կամ քննություն հանձնողների 21 տոկոսի գնահատականը եղել է անբավարար: Միջին միավորը կազմել է 12:
Հայաստանում եւ Արցախում այս առարկայից քննություն հանձնելու համար դիմում հայտ է ներկայացրել 1 609 հոգի, մասնակցել է նրանցից 1 540-ը:
Այս տվյալները մեր զրույցում ներկայացրեց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրեն Արա Իսպիրյանը: Ինչ վերաբերում է բացականերին, նա չշտապեց գնահատել` դա մեծ թիվ է, թե չէ: Նշեց, որ վերլուծություն անել հնարավոր կլինի այն ժամանակ, երբ ընդունվեն երկրորդ փուլի միասնական քննություններին մասնակցել ցանկացողների դիմում-հայտերը եւ պարզ դառնա, թե դրանցից քանիսն են կրկնվում:
«Փորձը ցույց է տալիս, որ բացակաների 50-60 տոկոսը չի դիմում քննությունների երկրորդ փուլին մասնակցելու համար»,- ասաց նա:
Նախորդ տարի ֆիզիկայի միասնական քննությունից անբավարար եւ միջին գնահատականների պատկերը մոտավորապես նույնն է եղել: Իսկ ահա 20 միավորների քանակը եղել է 41, ի տարբերություն այս տարվա 29-ի: 2016 թվականին այս առարկայից միասնական քննություն է հանձնել 1 610 դիմորդ:
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրենը նկատեց, որ ֆիզիկայի քննությունները սովորաբար ունեն թե՛ անբավարար, թե՛ առավելագույն գնահատականների մեծ թվով տարբերվելու առանձնահատկություն: Պատճառն, ըստ նրա, այն է, որ ֆիզիկայի քննություն հանձնողների մեջ շատ են լինում օլիմպիադաների մասնակցած եւ պատրաստված երեխաները: Մեծ թիվ են կազմում նաեւ ռազմական ուսումնական հաստատություններ դիմողները, որոնցից շատերը ստանում են ցածր գնահատականներ: