Հայոց պատմության քննությունից անբավարար է ստացել դիմորդների 16.5 %-ը, քիմիայից` 16 %-ը
Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնն ամփոփել է երեքշաբթի` հունիսի 20-ին, հայոց պատմություն եւ քիմիա առարկաներից անցկացված միասնական քննությունների արդյունքները:
Տնօրեն Արա Իսպիրյանի տեղեկացմամբ, հայոց պատմության քննությանը մասնակցել է 1 167 դիմորդ, հայտագրված դիմորդների թիվը եղել է 1 268:
Միջին միավորը 12.18 է, անբավարար գնահատական ստացել է քննություն հանձնածների 16.5 տոկոսը, առավելագույն 20 միավոր` 3 տոկոսը կամ 35 դիմորդ:
Այս ցուցանիշներն էապես տարբերում են միջազգային չափանիշներից, համեմատաբար մեծ տոկոս են կազմում թե´ նվազագույն եւ թե´ առավելագույն գնահատականները:
Արա Իսպիրյանը նշեց, որ պատճառների մասին դժվար է խոսել, քանի դեռ չի կատարվել թեստերի բովանդակային վերլուծություն: Այդուհանդերձ, նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ թեստային առաջադրանքների բազան բաց է, այսինքն` կան շտեմարաններ:
Ու եթե մաթեմատիկայի քննության դեպքում շտեմարանի առաջադրանքները թեստում զետեղվելիս թվերը կարող են փոփոխվել` առաջադրանքներն անգիր արած լինելով լուծել հնարավոր չլինելու նկատառումով, ապա պատմության պարագայում հարցերը թեստեր են տեղափոխվում նույնությամբ:
Քիմիայի միասնական քննությանը մասնակցել է 958 դիմորդ, դրա համար դիմում-հայտ էր ներկայացրել 1 028 հոգի: Միջին միավորն այս առարկայից 13 է, անբավարար գնահատականները կազմում են 16 տոկոս, 20 միավորները` 4.2 տոկոս (44 հոգի):
Այս ծայրահեղությունները մեկնաբանելով էլ ԳԹԿ տնօրենը նկատեց, որ քիմիայի դեպքում նույնպես առկա է ֆիզիկային հատուկ առանձնահատկությունը, այն է` քիմիայի միասնական քննություն են հանձնում միջազգային օլիմպիադայի մեծ թվով մասնակիցներ, ինչի պատճառով էլ 20 միավորների քանակը շատ է: