Ինչ թղթադրամներով էինք գնումներ կատարում տարիներ առաջ (լուսանկարներ)
Լուրը, որ 2018 թվականից շրջանառության մեջ է դրվելու 2000 դրամանոց թղթադրամ, իրարանցում է առաջացրել համացանցում: Ֆեյսբուքի օգտատերերը քննադատում կամ կատակում են ՀՀ Կենտրոնական բանկի որոշման շուրջ: Փորձենք հիշել, թե ինչ «կերպարանափոխությունների» են ենթարկվել հայկական թղթադրամներն այն պահից ի վեր, ինչ 1993 թվականից շրջանառության մեջ են դրվել:
Ահա այսպիսի թղթադրամներով ենք գնումներ կատարել տարիներ առաջ.
10, 25, 50, 100, 200, 500 դրամանոց թղթադրամների էսքիզները Հրաչյա Ասլանյանինն ու Աշոտ Մանուկյանինն են, 1000 դրամանոց թղթադրամինը՝ Աշոտ Մանուկյանինը, 5000 դրամանոց թղթադրամինը՝ Հրաչյա Ասլանյանինը
50, 100, 500 դրամանոց թղթադրամների էսքիզները՝ Աշոտ Մանուկյանի
Ուշագրավ է, որ ազգային արժույթի անվան տարբերակների մեջ եղել են «դրամ», «ստակ», «իբար», «դահեկան», «թագվորին», արտադրյալ միավորինը՝ «մանրադրամ», «ար», «մանր», «իմի», «զուզա», «պլիկ», «լումա»: 1992 թվականի մարտի 27-ին հատուկ հանձնաժողովի կողմից որոշվել է ՀՀ ազգային արժույթի անվանումը՝ «դրամ», արտադրյալ միավորինը՝ «լումա»: «Դրամը» ծագում է «դրախմա» բառից, որը նշանակում է «փող»: