Անահիտ Բախշյանը հեռացել է պաշտոնից` տեղը զիջելու երիտասարդներին
Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրեն Անահիտ Բախշյանն իր դիմումի համաձայն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Մեր զրույցում, մեկնաբանելով իր որոշումը, նա ասաց, որ պատճառը տարիքն է. «Սեպտեմբերին ես դառնալու եմ 70 տարեկան եւ որպես օրինապահ քաղաքացի` աշխատանքից ազատման դիմում եմ գրել, որովհետեւ այդ տարիքում վարչական աշխատանքը սահմանափակվում է»:
Խոսքը կառավարության ծրագրի համապատասխան դրույթի մասին է: Անահիտ Բախշյանը չգիտի` օրենսդրական անհրաժեշտ փոփոխություներով դա ամրագրվե՞լ է, թե չէ: Ամեն դեպքում նա գտնում է, որ պետք է տեղը զիջել երիտասարդներին:
Անահիտ Բախշյանը նկատեց, որ ճիշտ է, պաշտոնից հրաժարվել է, բայց շարունակելու է ակտիվորեն զբաղվել կրթության ոլորտի խնդիրներով` որպես Երեւանի ավագանու անդամ եւ որպես կրթության ոլորտի փորձագետ:
Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրենի պաշտոնից նա ազատվել է հուլիսի 17-ին: Այն զբաղեցնում էր 2012-ից: