Կոկսակի վիրուսը որքանով է տարածված Հայաստանում. առողջապահության նախարարության լռությունը
Արդեն երկրորդ օրն է` մեզ չի հաջողվում առողջապահության նախարարությունից տեղեկատվություն ստանալ Հայաստանում կոկսակի վիրուսի տարածվածության վերաբերյալ:
Այստեղից ո´չ հավաստիացնում են, որ այդ առումով իրավիճակը հանգիստ է, ո´չ էլ հակառակի մասին են նշում: Իսկ համառ այս լռությունը, թերեւս, կարող է երկու բանի մասին վկայել. կա´մ գերատեսչությունը չի տիրապետում իրավիճակին եւ ասելու բան չունի, կա´մ էլ լավատեսական լուրեր չի կարող հաղորդել ու նախընտրում է չխոսել:
Այնինչ, հիշեցնենք, առողջապահության նախարարությունն օրեր առաջ հայտնում էր մեր երկրում կոկսակի վիրուսով հիվանդացության դեպքեր գրանցվելու մասին:
Կոկսակի վարակը պատկանում է էնտերովիրուսային վարակների շարքին, որոնք արտահայտվում են մրսածության եւ աղեստամոքսային ախտանշաններով: Ի հայտ է գալիս մարմնի ցանավորում: Այս վիրուսով կարելի է վարակվել տարվա բոլոր եղանակներին, բայց հատկապես ամռանն ու աշնանը:
Կոկսակին կարող է փոխանցվել ջրի, սննդի, կենցաղ-կոնտակտային, օդակաթիլային ճանապարհներով, ինչպես նաեւ փոշու միջոցով:
Էնտերովիրուսային վարակներին բնորոշ է բարձր վարակելիությունը: Յուրաքանչյուր առողջ մարդ կարող է վարակվել հիվանդ մարդու կամ նրա կողմից օգտագործված իրերի, առարկաների կամ մակերեսների հետ սերտ շփման հետեւանքով: Հիվանդության գաղտնի շրջանը 1-10 օր է: Առավել մեծ ռիսկի խմբում են նորածինները, վաղ հասակի երեխաները եւ դեռահասները:
Էնտերովիրուսային վարակներով չհիվանդանալու համար ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հանգստի մեկնող անձանց դեռ օրեր առաջ հորդորում էր՝
- Խուսափել էնտերովիրուսային վարակներով պայմանավորված անապահով երկրներ մեկնելուց:
- Մեկնելու դեպքում՝
• Լողալ միայն թույլատրված վայրերում,
• Հնարավորինս խուսափել աղիքային գանգատներով, ցանավորմամբ հիվանդ անձանց հետ շփումից,
• Խստորեն պահպանել աղիքային վարակներին բնորոշ կանխարգելիչ միջոցառումները՝ ձեռքերը լվանալ հոսող ջրով, օճառով՝ սնունդ ընդունելուց առաջ եւ սանհանգույցից օգտվելուց հետո, սննդում օգտագործել միայն լավ լվացված (ցանկալի է հոսող ջրով) բանջարեղեն, մրգեր, պատահական վայրերից սնունդ չգնել, սնունդը պահել փակ տարաներում՝ սառնարանային պայմաններում,
• Հաճախակի օդափոխել փակ տարածքները, ապահովել մակերեսների խոնավ մաքրում:
Հանգստից վերադարձողներին խորհուրդ է տրվում`
- Աղիքային երեւույթների կամ ցանավորման դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության, չզբաղվել ինքնաբուժմամբ:
- Աղիքային երեւույթների կամ ցանավորման դեպքում չհաճախել բազմամարդ վայրեր:
Հանգստի սեզոնը դեռ չի ավարտվել: Հետեւաբար՝ այս խորհուրդները, անկախ վարակի առումով Հայաստանում առկա իրավիճակից, շարունակում են արդիական լինել: Մանավանդ, հաղորդվում էր, որ հարեւան երկրներում, մասնավորապես՝ Թուրքիայում վերջին ամիսների ընթացքում համաճարակային իրավիճակը էնտերովիրուսային վարակների առումով լարված է: