Ինչո՞ւ են Սոչիում այրել Հայաստանից ՌԴ արտահանված 281 կգ ձուկը
Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում Հայաստանից արտահանված 281 կիլոգրամ ձկնամթերքն առգրավվել եւ ոչնչացվել է, այրվել է հենց օդանավակայանի տարածքում: «Ռոսսելխոզնադզորի» Կրասնոդարի երկրամասի համապատասխան աշխատակիցները Սոչիի օդանավակայանում Հայաստանից տեղափոխված բեռների մեջ հայտնաբերել են ձկով բեռնված 20 արկղ:
«Ռոսսելխոզնադզորի» պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ հսկիչները պարզել են, որ բեռը չունի համապատասխան փաստաթղթերը, չկա մակնշում, բացակայում է արտադրողի մասին տեղեկությունները, ինչպես նաեւ լաբորատոր հետազոտություններ անցնելու մասին տեղեկատվություն: Առգրավված ողջ ձկնամթերքը հանվել է շրջանառությունից եւ տեղի օրենսդրության համապատասխան կարգով ոչնչացվել է:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության մամուլի խոսնակ Նվարդ Առաքելյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում նշեց, որ ծառայության իրավասությունների շրջանակից դուրս է թե ինչպես է առանց համապատասխան փաստաթղթերի ձկնամթերքը հայտնվել Սոչիում:
«Տվյալ բեռի համար տնտեսվարողը չի դիմել սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն, հետեւաբար՝ թույլտվության համար որեւէ փաստաթուղթ, սերտիֆիկատ, ոչինչ չունի»,- ասաց Նվարդ Առաքելյանը՝ նշելով, որ ՍԱՊԾ-ն այս դեպքում տնտեսվարողի վերաբերյալ որեւէ տեղեկություն իրենք չեն կարող ունենալ:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից armtimes.com-ը հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս է առանց մակնշման սննդամթերքը օդային ճանապարհով հայտնվել Սոչիում: ՊԵԿ-ի լրատվականից խոստացան օրվա ընթացքում պարզաբանում տրամադրել մեր հարցերի վերաբերյալ: