Ես գիտակցել եմ՝ ինչ եմ անում. մահացած հայտնաբերված 26-ամյա կապիտանը գրություն է թողել
Օգոստոսի 20-ին Մեղրիի ՀՀ ՊՆ N զորամասի իր աշխատասենյակում, ըստ նախնական վարկածի, ինքնասպանություն գործած պայմանագրային զինծառայող 26-ամյա Անդրանիկ Մկրտչյանը մահվանից առաջ գրություն էր թողել:
Այս տեղեկությունը մեր զրույցում հաստատեց ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը՝ չմանրամասնելով գրության բովանդակությունը:
Մեզ հաջողվեց պարզել, որ կապիտան Անդրանիկ Մկրտչյանի գրությունը հայտնաբերվել է նրա գրպանում: Գրության մեջ պայմանագրային զինծառայողը, մասնավորապես, գրել է. «Ոչ մեկի պետք չէ մեղադրել ու մեղավորներ փնտրել, ես գիտակցել եմ ինչ եմ անում»:
Նշենք, որ զինծառայողը մշտապես դրականորեն է բնութագրվել: Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ նա դեպքի նախորդ օրը բարեկամների հետ տոնական միջոցառման է մասնակցել, տրամադրությունը բարձր է եղել: Տեղեկացանք նաեւ, որ կապիտանը նաեւ պարտքեր չի ունեցել: Թե ինչը կարող էր զինծառայողին հասցնել ինքնասպանության դեռ պարզ չէ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ պայմանագրային զինծառայողը Ապարան քաղաքից էր, ուներ իրենից մեծ եղբայր, որը նույնպես որպես սպա ծառայում է բանակում: Ծնողներն ապրում էին սոցիալապես ծանր պայմաններում: