ՀՀ ՊՆ-ում համաձայն չեն վրացի գործընկերների պնդումների հետ, բայց այդ մասին կխոսեն ավելի ուշ
Վերջին օրերին մեծ արձագանք ստացավ Վրաստանում սեպտեմբերի 3-ից մեկնարկած ՆԱՏՕ-ի «Agile Spirit 2017»-ի զորավարժություններին Հայաստանի չմասնակցելու հանգամանքը:
Երբ նախապես տեղեկություններ եղան, որ Հայաստանը վերջին պահին՝ անսպասելի փոխել է զորավարժություններին մասնակցելու որոշումը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը Tert.am-ին ասել էր, թե Հայաստանը պաշտոնապես չի հաստատել, որ մասնակցելու է Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի կազմակերպած զորավարժություններին։
Փոխնախարարի այս հայտարարության, ինչպես նաեւ այս զորավարժությունների, դրանց մասնակցել-չմասնակցելու եւ այս հարցի հետ կապված այլ մանրամասների վերաբերյալ Tert.am-ը եւ «Ազատություն» ռադիոկայանը պարզաբանում են ստացել Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունից:
Հարցին, թե «Agile Spirit 2017» -ին մասնակցելու մասին Հայաստանը ե՞րբ է հայտնել Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը եւ ինչպես,Վրաստանի ՊՆ-ից հայտնել են, որ զորավարժությունները ծրագրվում են մի շարք համաժողովների արդյունքում, որոնց թվում ամենից կարեւորը վերջնական ծրագրման համաժողովն է, որի ժամանակ հրավիրված երկրները վերջնականապես հաստատում են իրենց մասնակցությունը, մասնակցող ռազմական անձնակազմի թվաքանակը, նախընտրած դիրքերը, ինչպես նաեւ համաձայնության են գալիս վարչական եւ տեխնիկական հարցերի շուրջ: Վրաստանի ՊՆ-ից հավաստիացրել են, թե հրավերի պաշտոնական նամակը ստանալուց հետո Հայաստանի Զինված ուժերի երկու ներկայացուցիչ այցելել են Վրաստանում կայացած վերջնական ծրագրման համաժողովին (2017, հուլիսի 10-13) եւ հաստատել են 3 հայ սպաների մասնակցությունը բազմազգ զորավարժություններին, սակայն Agile Spirit 2017-ի ակտիվ փուլի մեկնարկից քիչ առաջ վրացական կողմը տեղեկացվել է, որ հայ սպաները չեն կարողանա մասնակցել զորավարժություններին, իսկ մերժման պատճառը չի բացատրվել:
Այս հակասական հարցի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից դեռեւս պաշտոնական արձագանք չկա: Առաջին հերթին՝ որովհետեւ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն այս պահին պաշտոնական այցով գտնվում է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում, որտեղից այսօր է վերադառնալու: Ու քանի որ հարցն արդեն քաղաքական բնույթ է ստացել, ուրեմն թե ինչպես դրան կարձագանքեն, ով եւ ինչ մակարդակով, կորոշի նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Ամեն դեպքում՝ armtimes.com-ի տեղեկություններով ՀՀ ՊՆ-ում համաձայն չեն Վրաստանի պաշտպանության նախարարության տեսակետների ու ներկայացրած փաստերի հետ, ունեն վրաց գործընկերների պնդումներին հակադարձող փաստեր, եւ ավելի ուշ ՊՆ-ն այս հարցի կապակցությամբ հանդես կգա պաշտոնական մեկնաբանությամբ: