Սփյուռքահայերը համաժողովի նախօրյակին մտահոգություններ են ունեցել (տեսանյութ)
Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ընթացող Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի ժամանակ մասնակիցները պարբերաբար հանդես են գալիս ճեպազրույցներով՝ խոսելով համաժողովի անհրաժեշտության եւ այլ հարցերի մասին:
Հայ երիտասարդաց ընկերակցության մամուլի պատասխանատու, լիբանանահայ Ահարոն Շխրտումյանը հայտարարեց, որ 6-րդ համաժողովը որակապես բարելավված է, եթե համեմատության մեջ լինի նախորդ համաժողովների հետ:
«Մենք որպես սփյուռք որոշ մտահոգություններ ունեինք այս համաժողովի մասնակցության նախօրեին, սակայն ինչպես նկատեցիք, այդ մտահոգություններից ամենակարեւորը, ամենաէականը Հանրապետության նախագահն արդեն օրակարգի վրա դրեց՝ բաց խոսելով, որ մենք միջոցներ պետք է ստեղծենք քննարկելու Հայաստանից արտագաղթը: Ընդհակառակը՝ պետք է միջոցներ ձեռնարկենք արտագաղթը կանխելու եւ ներգաղթ կազմակերպելու համար»,- ասաց Ահարոն Շխրտումյանը: