Կաքավ էլ եմ խփել, նապաստակ էլ, բայց այդ նկարի թռչունին ես չեմ խփել. ՀՀԿ-ական գյուղապետ
Արմավիրի մարզի Շենավան համայնքի ղեկավար Արթուր Մկրտչյանը պնդում է, որ համացանցում հրապարակված իր լուսանկարները հին են, եւ ինքը Կարմիր գրքում գրանցված սպիտակ անգղների որս չի արել: Այս մասին Մկրտչյանն ասաց armtimes.com-ի հետ զրույցում:
- Պարոն Մկրտչյան, տեսե՞լ եք, որ սոցիալական ցանցերում տարածվել են ձեր լուսանկարները, որտեղ դուք նկարվել եք Կարմիր գրքում գրանցված թռչունների հետ, որոնք սատկած վիճակում են:
- Հա, ոնց չէ:
- Կասե՞ք ինչ եք որսացել:
- Մենք չեն որսացել, դա 2007 թվականի նկար է ու 6-ից 7 տարի իմ սայթում գցած է եղել: Դա ես իմ ընկերոջ հետ Բագարան գնալուց ճանապարհին տեսանք, որ սատկած, գցած էր: Անցորդներ էլ կային, այնպես էր, որ բոլորն էլ կանգնում էին, նկարվում էին: Մենք էլ հետաքրքրության համար կանգնեցինք, ասեմ, որ մեզ էլ անցորդներից մեկն է նկարել: Ու այդպես գնացինք մեր ճանապարհով, չգիտեմ ինչի հիմա այնպիսի արձագանք է ստացել, որ նոր բան չէ:
- Կոնկրետ ե՞րբ է եղել այդ դեպքը:
- Կոնկրետ 2007 թվականին է եղել, բայց 6-7 տարի է, որ սայթում գցած է: Օդնոկլասնիկիում է գցած եղել, վերցրել են ֆեյսբուքով հրապարակել են:
- Ենթադրենք հին նկար է եղել: Ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում, ձեզ հրավիրե՞լ են բացատրություն տալու:
- Այո, այո, մեկ երկու ժամից պետք է գնամ եւ բացատրություն տամ:
- Որսով առհասարակ զբաղվո՞ւմ եք:
- Այո, ես 12 տարի է «Որսորդ միության» անդամ եմ:
- Ի՞նչ եք որսում:
- Ես հիմնականում գայլ եմ որսում, ցավդ տանեմ: Դե լոր է, բան է: Պարզ ասեմ՝ կաքավ Էլ եմ խփել, նապաստակ էլ եմ խփել, քայլում ես ոտքիդ տակ ընկնում է, խփում ես: Ինչ մնում է նման թռչունների վրա կրակելը, ինձ հետաքրքիր էլ չի, կրակես ի՞նչ անես:
- Վստահ ասում եք, որ 2007 թվականի դե՞պք է:
- Դա դժվար չի պարզելը ոստիկանությունում, որ դա 2007 թվականի բան է: Եթե ես է արած լինեի, վաղեմության ժամկետ գոյություն ունի, եթե ինչ-որ տույժ, տուգանք…, չի կարա իմ հանդեպ լինի: Պարզ ասեմ՝ ինչ կա էն ա, ուղղակի այդ տարածքը շատ որսորդներ են գնում-գալիս, հիմա մեկին հանդիպել է, կրակել է, թողել գնացել է, մենք էլ պատահական հանդիպել ենք, էդ ձեւ:
- Լավ, նկարվելու հետաքրքրությունն ինչո՞ւմ էր կայանում:
- Դե մեծ թռչուններ էին, այնտեղ ուրիշ մարդիկ էլ էին նկարվում, մենք էլ կանգնանք նկարվեցինք, հուշ որպես:
- Ասացիք, եթե դուք էլ արած լինեք, վաղեմության հարց կա եւ այլն: Այսինքն՝ հնարավոր է նաեւ, որ դո՞ւք էլ արած լինեք:
- Չէ, ցավդ տանեմ, ուզում եմ ասել՝ եթե ես արած լինեմ, կասեմ՝ ես եմ արել, բայց այդ ժամանակ ես 25 տարեկան եմ եղել, իմ սխալի համար կզղջամ, սենց ընենց: Ուզում եմ ասել՝ խնդիր չկա: Ես չեմ արել, չասե՞մ, որ չեմ արել:
- Հիմա քանի՞ տարեկան եք:
- 36:
- ՀՀԿ-ական եք, չէ՞:
- Որքա՞ն ժամանակ է համայնքը ղեկավարում եք:
- 12 տարի, 25 տարեկանից:
Նշենք, որ ՀՀ ոստիկանության լրատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանն անդրադարձել է համացանցում տարածված լուսանկարնեին: Ահարոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հոկտեմբերի 4-ին «Econews.am» լրատվական կայքում տեղադրվել էր «Ահազանգ. որսացել են Կարմիր գրքում գրանցված սպիտակագլուխ անգղեր» հոդվածը, որտեղ առկա էին նաեւ որս կատարողների նկարներ՝ անգղերը ձեռքներին: Պարզվել է նշված երեք անձանցից երկուսի ինքնությունը՝ Ա. Մկրտչյան եւ Յ. Պողոսյան: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ երրորդ անձի ինքնությունը պարզելու եւ հայտնաբերելու ուղղությամբ: Ստուգումներով պարզվել է նաեւ, որ նկարներում երեւացող մեքենայի համարանիշը 02.08.2013 թվականին հանձնվել է, եւ այլ տրանսպորտային միջոցի չի տրամադրվել, իսկ նկարում երեւացող ավտոմեքենայի վրա տեղադրվել է հաշվառման այլ համարանիշ: Հետեւաբար՝ դեպքը 2013 թվականից հետո տեղի ունենալ չէր կարող: Հանգամանքները պարզվում են: Ոստիկանության Արմավիրի բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր»: