Ընկերներս շինարարություն են անում, արտադրություն հիմնում, գործարան կառուցում. քաղաքապետ
Լրացավ չափազանց վիճելի ընտրությունների արդյունքով Վանաձորի քաղաքապետ ընրված Մամիկոն Ասլանյանի պաշտոնավարման մեկ տարին: Այս առիթով մի քանի հարց ուղղեցինք Ասլանյանին:
- Պարոն Ասլանյան, ի՞նչպես կգնահատեք Ձեր պաշտոնավարման մեկ տարին:
- Ոչ լավ, ոչ վատ, միջին:
- Ի՞նչ ձեռքբերումներ կառանձնացնեք:
- Չի կարելի ասել, թե ձեռքբերումները բավարար են, Վանաձորում ձեռքբերման շատ տեղ կա, Վանաձորը շատ խնդիր ունի, մի տարում հաստատ նախորդ 20-25 տարիների բաց թողնվածն ու չարածը հնարավոր չէ վերականգնել: Բավականին դրական փոփոխություններ կան, որը զգում ենք մենք ու վանաձորցիները: Չի կարելի ասել ձեռքբերումներ չկային ու չի կարելի ասել, որ շատ կային: Մեծ ծրագրերի վրա ենք աշխատում, կարծում եմ կկարողանանք քաղաքը զարգացման իր հունի մեջ դնել, ու արձանագրել հանգուցային փոփոխություններ:
- Ի՞սկ եթե ավելի կոնկրետ:
- Նախընտրական իմ խոստումներից գրեթե բոլորը ես կատարել եմ: Այն, ինչ խոսվում էր` աշխատատեղերի ստեղծման, ճանապարհների նորոգման, աղբահանության վիճակի բարելավման, լուսավորության վիճակի, դրանց փոփոխություններն արդեն թվերով են ակնառու…Աշխատատեղերի առումով՝ մեր կարի արտադրության ոլորտում այսօր էլ թափուր հաստիքներ ունենք, որը չենք կարողանում ապահովել:
- Ձեր դերը ո՞րն է այստեղ, կարի արտադրամասը ընդլայնվել է, դա մասնավոր բիզնես է, որն աճել ու նոր հաստիքներ է բացել …ի՞նչ կապ ունեք դուք դրա հետ:
- Իմ դերը, երեւի թե, մարդկանց հետ նորմալ հարաբերություններ պահպանելն է, իմ միջոցով նաեւ պատկան մարմինների հետ կապ հաստատելն է եղել… Մարդիկ, երեւի նկատել են, որ քաղաքի հանդեպ ընդգծված վերաբերմունք ունեմ, մարդիկ ցանկանում են ընդլայնել իրենց բիզնեսը: Մի քանի մեծածավալ շինարարություն է ընթանում, որոնք իմ ընկերներն են  անում: Մեզ մոտ, մեր ընկերը մեր շրջապատից արտադրություն է հիմնել, մյուս մեր ընկերը մեկ այլ գործարան է կառուցում, մեր անձնական շփումներով պարսիկը գործարան է մեծ կառուցում, նույնը Վանաձորի ավտոճանապարհների շինարարությունը: Ասել, թե քաղաքապետը կապ չունի կամ կապ ունի` սխալ է: Այս ամենը թիմի հաջողությունն է,  որը կարելի է որոշ մասով վերագրել նաեւ ինձ, քանի որ ես այդ թիմի` իշխող կուսակցության անդամ եմ:
- Պարոն Ասլանյան, այս տարի էլ փաստորեն ականատես եղանք անձրեւին արվող ասֆալտապատման աշխատանքների, որոնք, չնայած քիչ էին, բայց, այնուամենայնիվ, եղան…
- Ես ասֆալտի ու ճանապարհաշինության մասնագետ չեմ: Կան մասնագետներ ու փորձագետներ, որոնք իրենց եզրակացությունը տալիս են: Ես օրինակ մի բարձր, պրոֆեսիոնալ շինարարի հետ խոսում էի, ու ինքը ասաց, որ իրենք ունեն սարք, որով կարողանում են տեղում չորացնել ու ասֆալտ փռել: Միանշանակ չեմ կարող պնդել, թե չի կարելի անձրեւից հետո ասֆալտ անել, բայց նաեւ կասեմ, որ շատ անփույթ վերաբերմունք է անձրեւի ժամանակ` ջրի մեջ ասֆալտ անելը:
- Ձեր պաշտոնավարման մեկ տարում քանիցս աշխատավարձերի պարտքեր կուտակվեցին, ո՞րն էր պատճառը:
- Աշխատավարձերի պարտքերը կապված էին սեզոնային աշխատանքների ավելացման, ինչպես նաեւ ամռան ամիսներին սեփական եկամուտների որոշակի նվազեցման հետ: Իրավիճակը ներկայումս շտկման փուլում է, մինչեւ տարեվերջ խնդիրն ամբողջությամբ կլուծվի:
-Մեկ տարվա ընթացքում ավագանու ընդդիմադիր անդամներն այդպես էլ չմասնակցեցին նիստերին:
- Կարծում եմ ժամանակը գա` կմասնակցեն: Ամեն ինչ ունի սկիզբ եւ վերջ: Համապատասխան որևէ իրադարձության պայմաններում կմասնակցեն:
Հ.Գ Օրերս լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը Մամիկոն Ասլանյանի մեկ տարվա աշխատանքը գնահատել էր բավարար` «Ոչ լավ, ոչ վատ` բավարար»,-ասել էր մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը: