Երեք մարզում կանխատեսված ուժգին քամին գրանցվել է. կա կրկնվելու հավանականություն
Հանրապետության երեք մարզերում այսօր ցերեկը գրանցվել է կանխատեսված ուժգին քամին: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը (ԱԻՆ) այժմ հաղորդում է երեկոյան ժամերին դրա կրկնվելու հավանականության մասին: Խոսքը վերաբերում է Լոռու, Տավուշի եւ Գեղարքունիքի մարզերին:
armtimes.com-ը ԱԻՆ մամուլի խոսնակ Նանա Գնդոյանից տեղեկացավ, որ վերոնշյալ տարածքներում քամու հետեւանքով տուժողներ եւ ավերածություններ չեն եղել: Համենայնդեպս, ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում նման ահազանգ չի ստացվել: Միայն Տավուշի մարզում երկու ծառ է շրջվել, այն էլ վստահաբար հայտնի չէ, որ պատճառը քամին է: Ծառերից մեկն Իջեւան-Դիլիջան ավտոճանապարհի 15-րդ կիլոմետրում է, մյուսը՝ Դիլիջան քաղաքում:
Քամին, ըստ Նանա Գնդոյանի, ինչպես եւ կանխատեսվել էր, ունեցել է 25-30 մ/վ արագություն: Սպասվում է, որ կրկնվելու դեպքում այն կլինի նույն ուժգնությամբ:
ԱԻՆ մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ ուժգին քամին միայն կանխատեսվում է, ինչը նշանակում է, որ դա իրողություն դառնալու հավանականությունը 70 տոկոս է: Այդուհանդերձ, բնակչությանը խորհուրդ է տրվում քամու ընթացքում մնալ շինությունների ներսում:
Հիշեցնենք, որ ուժգին քամու մասին կանխատեսումներն այսօր ցերեկը խուճապ էին առաջացրել նաեւ Երեւանում: Որոշ դպրոցներում աշակերտներին ժամանակից շուտ էին տուն ուղարկել, ընդ որում՝ ծնողներին հրավիրելով նրանց ետեւից, որոշներում արգելել էին դուրս գալ: Աելի ուշ պարզվեց, որ նման հանձնարարական եղել է վերադաս մարմիններից: