Գիտեմ՝ հայերը վերապրել են շատ ծանր ժամանակներ.Մալկովիչի հարցազրույցը ՀՀ այցից հետո (վիդեո)
Հոլիվուդյան լեգենդար դերասան, պրոդյուսեր, ռեժիսոր, սցենարիստ Ջոն Մալկովիչը Հայաստան կատարած այցի ընթացքում շատ նոր բաներ է սովորել երկրի մասին: Այդ մասին նա ասել է «Ամերիկայի ձայնին» տված հարցազրույցում: Մալկովիչը նշել է, որ նախկինում շատ բան չի իմացել հայերի մասին եւ տպավորված է այն ամենով, ինչ տեսել է:
«Որոշ գիտելիքներ ունեի Հայաստանի պատմության՝ ավելի շատ վերջին շրջանի եւ ոչ հին շրջանի պատմության մասին: Շատ հետաքրքիր էր: Գնացինք ձեռագրերի թանգարան, տեսանք ավետարանների, Աստվածաշնչների ու այբուբենների հավաքածուն: Շատ տեղեկատվական էր ու հետաքրքիր: Հայերը վերապրել են բավականին ցավալի ժամանակներ: Բոլոր խնդիրներին ծանոթ չեմ՝ վստահաբար այն պատճառով, որ այս պահին բավականաչափ չգիտեմ երկրի ու ժամանակակից հայերի կյանքի մասին, բայց գիտեմ, որ մեր համակարգերն իդեալական կերպով չեն աշխատում: Կարծում եմ՝ երիտասարդներն այժմ անցնում են մեծ սթրեսի, զայրույթի եւ ապագայի նկատմամբ անորոշության միջով: Կարծում եմ՝ շատերը մտածում են այս ամենի մասին զբաղվածության տեսանկյունից: Դժբախտաբար կա նաեւ հասարակ վերապրելու զգացում: Գիտեմ, որ հայերը վերապրել են շատ ծանր ժամանակներ»,- ասել է նա:
Մալկովիչը Հայաստանում էր՝ Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնին մասնակցելու նպատակով: Հոկտեմբերի 11-ին փառատոնը բացվեց Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ նրա ելույթով: