Սահմանամերձ Տավուշի մարզում խաղողի բերքահավաքն ու մթերումն ավարտվել են. միջադեպեր չեն եղել
Սահմանամերձ Տավուշի մարզում խաղողի բերքահավաքն այս տարի անցել է առանց միջադեպերի: Մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Վաղարշակ Սուքոյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ բերքահավաքի ընթացքում հակառակորդն ակտիվություն չի ցուցաբերել. «Գյուղացիները կարողացան նորմալ հավաքել բերքը դաշտերց, տարին բերքառատ էր»,- ասաց նա, հավելելով, որ հավաքվել է ավելի քան 5100 տոննա խաղող, որը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե 1000 տոննայով ավելի է:
Վաղարշակ Սուքոյանի վստահեցմամբ՝ կառավարությունը ամբողջությամբ փոխհատուցել է մարզի բոլոր այն խաղողագործներին, ովքեր վերջին տարիներին չէին կարողացել սահմանամերձ այգիներից հավաքել խաղողը՝ հակառակորդի ինտենսիվ կրակոցների պատճառով:
Վարչության պետի խոսքով՝ մեկ կիլոգրամ խաղողը մթերվել է 130 դրամով, որն ըստ պաշտոնյայի՝ գյուղացիների համար հարմար գին է եղել: Մթերում իրականացրել են Բերդի կոնյակի, Դեբետավանի շամպայն գինիների, Իջեւանի գինու կոնյակի եւ Բերդավանի գործարանները:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականին հակառակորդն օրեր շարունակ ինտենսիվ կրակ էր բացել դաշտում խաղող հավաքող գյուղացիների վրա, այդ կերպ թույլ չտալով նրանց հավաքել բերքը:
Անվտանգությունից ելնելով՝ արգելվել էր մի քանի համայնքների այգիներից խաղողի բերքահավաքը: Հակառակորդը կրակել էր Պառավաքարի դաշտերում խաղող հավաքող գյուղացիների ուղղությամբ, ինչի արդյունքում պայթել էր բնակիչներից մեկի Վազ 21-06 մակնիշի ավտոմեքենան: