Բանակում չծառայելու համար այլ երկիր մեկնածները 3,6 մլն են վճարելու՝ 18 զորակոչի համար
ԱԺ-ում քննարկվում է «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը:
Նախագծի հեղինակներն են պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանը, Կարինե Աճեմյանը, Վահե էնֆիաջյանը և Աղվան Վարդանյանը:
«Մենք առաջարկում ենք Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին ՀՀ 2003 թվականի օրենքում հոդվածի առաջին մասում 2005 թվականի «մայսի մեկ»-ը փոխարինել 2017 թվականի «դեկտեմբերի մեկը» անունով»,- ասաց նա: Նաև առաջարկում են պարտադիր զինծառայություն չանցկացրած քաղաքացիների հետապնդումից ազատվելու համար սահմանված գումարի չափն ավելացնել:
«Առաջարկում ենք հետապնդումը դադարեցնելու համար, պահեստազորում հաշվառվելու համար վճարել նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով գումար»,- ասաց նա:
Այս օրենքը գործելու է  մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը: Աճեմյանն ասաց, որ կառավարությունը շեշտում էր, որ այս օրենքը կարող է գործիք դառնալ, որ շատերը խուսափեն ծառայությունից:
«Մենք բարի գործ ենք ուզում անել. մարդիկ տարբեր պատճառներով են հեռացել և դռները նրանց առջև փակել, տրամաբանական չէ: Հարյուրավոր քաղաքցիներ են վերադարձել ՀՀ և վճարել են տուգանքները, և պետական բյուջե մոտ 8 մլրդ դրամ է մուծվել»,- ասաց նա:
Աճեմյանն ասաց նաև, որ կառավարությունը որոշել էր նվազագույն աշխատավարձի հինգհարույրապատիկի չափով տուգանքը սահմանել յուրաքանչյուր զորակոչի համար, բայց իրենք գրավոր առաջարկ են ներկայացրել այդ տուգանքը սահմանել` երկուհարյուրապատիկի չափով:
Նրան հարց ուղղեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը: «Ասացիք մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի մեկը, այնսինքն ենթադրվում է, որ սա «ռազըվի» միջոցառում է ու հետագայում նորից այս խնդրի առջև ե՞նք կանգնելու»,- հարցրեց պատգամավորը:
Աճեմյանը նշեց, որ սա արդեն իններորդ անգամ է, որ փոփոխություն է առաջարկվում: «Մենք չենք կարող որևէ օրենքում ամրագրենք դրույթ, որ սա վերջին անգամ է, եթե հետագայում կլինեն առաջարկներ, եթե այդ պահանջը լինի և կառավարությունը դրական եզրակացություն տա նորից կքննարկենք»,- ասաց նա, ապա նորից կրկնեց, որ կառավարությունը համարում է, որ սա կարող է օգտագործվել դրա ծառայությունից խուսափելու համար: Աճեմյանի խոսքով` իրենք ամրագրել են դրույթ, որ սույն օրենքը գործում է մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի մեկը:
Լրամշակված տարբերակում կարգավորվել են խնդրահարույց հարցերը: Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների համար կսահմանվի մեկ միասնական վճար, որը յուրաքանչյուր զորակոչի դիմաց կկազմի նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով գումար:
Օրենքի նախագծով դիմում կարող է ներկայացնել նաեւ սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացու կողմից լիազորված անձը: Այսինքն ստացվում է, որ նոր օրենքով պարտադիր զինվորական ծառայությունից հրաժարվածները 18 զորակոչի համար, որն ընդգրկում է 18-27 տարեկան ժամանակահատվածը, 1 մլն 800 հազարի փոխարեն վճարելու են կրկնակի՝ 3 մլն 600 հազար դրամ: